BLOG ROKA 2016 - 3.miesto
  • SME AJ NA FACEBOOKU
  • ODOBERAŤ INFO
  • KONTAKT
LifeResetLifeResetLifeResetLifeReset
  • O nás
    • LifeReset = U Matúšov v sade
    • HomeReset
    • LifeStart
  • ČLÁNKY O
    • U Matúšov v sade
    • Mobilný dom
    • Permakultúra
    • Škandinávia
    • Thajsko a Kambodža
    • Nový Zéland
    • Najnovšie články
  • Projekty
    • Vzdelávanie LifeStart 2020
    • HomeReset 2018
    • Mobilný dom II 2016
    • Škandinávia 2016
    • Thajsko a Kambodža 2016
    • Mobilný dom 2015
    • Slamený dom 2014
    • Permakultúrna záhrada 2014
    • LIfeReset 2014
    • Nový Zéland 2013
  • Čo sa chystá
  • Eshop

Z čoho postaviť skutočný domov

    Home Nezaradené Z čoho postaviť skutočný domov
    Ďalejpredošlí
    DSC_0912

    Z čoho postaviť skutočný domov

    Od Zuzana Matúšová Girgošková | Nezaradené, Zdravé bývanie | 0 komentárov | 22 June, 2015 | 1

     „Držte sa prírodných materiálov, aké ste pôvodne chceli v slamenom dome, hlavne veľa hliny!“ odporúčal nám jeden náš známy, nadšenec hlinených omietok. My sme sa len usmiali. Veď mobilný dom musí mať akurátnu hmotnosť, určité rozmery a flexibilitu materiálu, tak aby transport prežili s minimálnymi, najlepšie žiadnymi, ujmami. Pozrime sa teda aké materiály sme si pre náš zdravý a ekologický domov vybrali.

    Horúca linka!

    Mobilný dom je drevodom so stĺpikovou konštrukciou, ako môj manžel často opisuje. Drevo sme si vybrali pre viaceré dôvody – ekologický – je obnoviteľné, statický – je odolné, zdravotný – je zdravým a tradičným materiálom pre náš región, energetická náročnosť na jeho vypestovanie, spracovanie a dovoz – bola jednou z najlepších variant. Poviete si možno – blázni, na toto všetko prihliadajú. No áno, potom sme blázni. Drevo muselo byť A-čkovej kvality, bez najmenších náznakov drevokazných húb, plesní, či škodcov, jednoducho úplne zdravé. Prešlo rukami odborníka na rezivo Richarda Bieleka zo spoločnosti WCUT, ktorý nám garantoval jeho kvalitu. Zvonku sme použili drevený obklad, smerom dovnútra sa vrstvili parozábrany, ekologická izolácia, OSB doska hodnoty E0 (bez formaldehydu). Keď stála takáto hrubá stavba, nastal čas pre interiérovú dizajnérku Veroniku Kotradyovú, ktorá sa venuje špeciálnemu interiérovému dizajnu s ohľadom na človeka a prostredie. Doslova sme mali horúcu linku, pretože konzultovať sme mali čo, aj na takom malom dome!

    TBP_0021

    Foto: www.helenakurus.sk

    Drevo je zakódované v našej DNA

    „Ak chcete vytvoriť skutočne zdravý a ekologický domov, mali by sme dodržať určité kritéria,“ vysvetľovala nám Veronika – „V interiéri použijeme hlavne drevo a keďže tebe Zuzka sa páči korok, skombinujeme aj ten. Drevo pôjde na steny a aj nábytok bude masívny.“ Trochu som sa zamyslela nad tým, že masívny drevený nábytok nie je až tak „IN“, ako ten foliovaný a lakovaný s vysokým leskom, no zo snenia ma vytrhol jasný argument – „Nemusíte sa báť, drevom nič nepokazíme. Práve naopak, bude sa vám v dome lepšie dýchať. Drevo vytvára výbornú mikroklímu a v prípade borovice, ktorú sme vybrali, bude aj príjemne voňať. Textúra dreva nie je rušivá, ale naopak antistresová a uvoľňujúca. Pozitívny vzťah k drevu máme zakódovaný dokonca v našej DNA.“ Na tieto argumenty som Veronike odpovedala, že jej plne dôverujem, je profík. Zvolili sme napokon borovicový vnútorný obklad, smrekové trámy a masívny nábytok z oboch drevín. Na ten sme si vybrali ako dodávateľa spoločnosť Démos – trade. Objedali sme si u nich masívnu preglejku, škárovku a biodosku na celodrevený nábytok bez použitia  laminátu, melamínových fólií,  drevotriesky  a podobne. Domov sme si doviezli celé tabule. Veronika nám nakreslila výkresy na šatník, drobný nábytok sme zvládli nakresliť aj sami. Výkresy s drevom putovali do stolárskej dielne pod formátovaciu pílu, ktorá „vypľula“ jednotlivé dielce. Tie sme spolu so strýkom hobbystolárom poskladali. Aj to je jedna z možností, ako si zariadiť interiér dreveným nábytkom na mieru.

    DSC_0939

    Masívna lavica zo smrekovej škárovky v kombinácií s biodoskou – trojvrstvou lepenou doskou, ktorá je tvarovo stálejšia a pritom ekologickejšia, pretože z dreva sa zužitkuje aj menej kvalitné drevo na jej stred.

    Netradičná prírodná kúpeľňa

    Lámali sme si hlavu nad kúpeľňou. „Mohla by byť priestorom nie nevyhnutným pre bývanie, ale rovnocenným a príjemným ako každá miestnosť v mobilnom dome. V tejto predstave mňa osobne brzdí keramika, ktorá mi príde chladná a mne nenavodzuje pocit domova,“ vysvetľovala som Veronike. Ona mi na to stručne odpovedala – „vodeodolná preglejka“. Začala som skúmať, čo to je, ako to bude vyzerať. V rozhovore s odborníkom na drevené plošné materiály Danielom Henčekom z Démos – trade, som zistila, že je to jeden z najpoužívanejších drevených materiálov, ktorý má široké využitie nie len v nábytkárstve, ale aj v stavebníctve, letectve a omnoho viac (rozhovor nájdete na našom blogu už budúci týždeň). „Preglejka patrí medzi masívne materiály. Je vyrábaná lepením viacerých vrstiev lúpaných (niekedy krájaných) dýh, vďaka čomu môžeme u nej dosiahnuť špeciálne vlastnosti podľa požiadaviek. Napríklad aj konštrukčnú stálosť a pevnosť na vybudovanie priečok kúpeľne a tiež ich vodeodolnosť,“ vysvetlil mi Daniel Henček, špecialista hlavne na preglejku. Otázka prírodnej, ekologickej a teplej kúpeľne bola vyriešená – steny z vodeodolnej preglejky, masívny kúpeľňový nábytok z biodosky a na zem sme položili prírodné marmoleum.

    DSC_0114

    Prírodná kúpeľňa rovnocenne konkuruje ostatným miestnostiam a zapadá do celého konceptu mobilného domu. Obzvlášť na takom malom priestore je súrodosť materiálov a jednotný štýl veľmi dôležitá.

    Korok na fajčiarov

    Samozrejme platí, všetko s mierou. Drevo sme preto skombinovali ešte s dvomi materiálmi. Na zem sme položili korok a steny obložili sadrokartónom. „No ja viem, vy ste bio-eko, ale korok by som si do domu nedávala. Ten skutočne nie je IN,“ odrádzala ma od výberu naša známa. Keď však prišla k nám na návštevu potom, ako sme už korok na zemi mali, nestačila sa diviť. „Toto je korok?!“ Neveriacky sa pýtala. Dnes už má korok množstvo dizajnových prevedení a hodí sa do moderných interiérov, rovnako ako laminátové plávajúce podlahy. Pokládka je tiež systémom klik-klak ako pri lamináte a hravo sme ju zvládli sami. Povrch podlahy už bol ošetrený voskom, nebolo nutné nič lakovať, ako tomu bolo pred dvadsiatimi rokmi. Ja osobne som veľkým fanúšikom korku, pretože ho v rodičovskom dome máme odjakživa. Poznám všetky jeho výhody, no najviac si celá rodina uvedomujeme ten, že korok rovnako ako aj drevo zachováva negatívny náboj iónov, na rozdiel od umelých materiálov, teda navodzuje atmosféru akú poznáme v lese, či pri mori. V miestnosti, ktorú majú rodičia vyhradenú pre fajčiarov, by ste nikdy nepovedali, že sa fajčí. Vďaka tejto schopnosti neutralizuje pachy a čistí priestor.

    DSC_0912

    S Veronikou som riešila akú textúru a odtieň korku vybrať. Veľmi mi pomohli jej usmernenia. Základom bolo, aby sme sa čo najmenej odchýlili, od prirodzeného vzhľadu. Z rôznych odtieňov od šedej, až po farebné, mi poradila hnedú, autentickú farbu prírody. „Keď je to korok, nech je to vo farbe korku a nie umelej podlahy,“ radila mi.

    Marmoleum majú aj v škôlkach

    Rovnaké pozitívne vlastnosti má aj prírodné marmoleum. „Je antimikróbny, antibakteriálny a antistatický, teplý a mäkký. V priestore vytvára aj akustickú pohodu, lebo tlmí hluk. Používa sa vyslovene v priestoroch, ako sú nemocnice, či materské školy, kde sa maličké deti hrávajú často na zemi,“ porozprávali mi v rozhovore odborníci na korok a prírodné marmoleum Alexander Frank a Miriam Macejková zo spoločnosti Trems, ktorá nám korok dodala. V kúpeľni sme sa s Veronikou priklonili k farbe marmolea teplej červenej, ktorá je nerušivým kontrastom k dreveným povrchom. Práve preto, aby krása dreva vynikla sme sa rozhodli drevené obklady a trámy vyvážiť klasickými bielymi sadrokartónovými stenami. Môj postoj k sadrokartónu bol nazačiatku nedôverčivý. Zlomila ho reakcia známej architektky pasívnych a prírodných stavieb Zuzany Kierulfovej, ktorej som bola pomáhať v ekocentre v Hrubom Šúri. Na moju výčitku, prečo použili v ekocentre sadrokartón, prišla pohotová odpoveď – „veď je to len papier a sádra.“

    DSC_0175

    Prírodné marmoleum v teplej červenej:-)

    Dierkovaný strop pre lepšiu akustickú pohodu

    Neveriaci Tomáš, sa však musel presvedčiť. Dohodla som si stretnutie so špecialistom na sadrokartón Michalom Širokým z Rigipsu a urobila s ním rozhovor s názvom „Sadrokartón ako prírodný materiál?“ (Rozhovory s odborníkmi nájdete na našom blogu). Síce som odborníka mojimi otázkami celkom obracala, jeho odpovede ma dostali. „Sadrokartón používali ešte starí Egypťania. Je to prírodný materiál zo sadry a papiera. Jeho základnou vlastnosťou je, že dokáže viazať a zároveň vydávať vodu zo seba, má teda klímu regulujúcu vlastnosť. Tiež je teplý na dotyk a plne recyklovateľný,“ vysvetlil mi odborník Michal Široký z Rigips. Pán Široký nám pomohol vybrať sadrokartóny vhodné pre náš mobilný dom. Na steny Activ´Air, ktoré dokážu rozkladať škodlivý formaldehyd až po dobu 50 rokov. Na strop akustické pohľadové dosky. V našich otvorených galériách s 5 metrovou svetlou výškou, sme sa trochu obávali ozveny. Aj vďaka týmto sadrokartónom sa nám podarilo splniť jedno z kritérií pre bývanie s pôžitkom – akustickú pohodu.

    DSC_0100

    Navyše akustické pohľadové dosky vyzerajú dobre. Príjemne rozohrávajú organiku priestoru. Okrúhle dierky navyše prinášajú opakujúci sa prvok kruhov k dominantným okrúhlym oknám.

    Bývanie s pôžitkom

    Veronika Kotradyová, ako sme už spomínali, sa venuje interiérovému dizajnu prihliadajúcemu na potreby človeka, jeho zdravie a telo. Jej usmernenia k nášmu interiéru, preto neboli ani zďaleka také, aké môžete vidieť v médiách, kde vám dizajnéri napasujú ešte aj vázičku na stole, či obraz nad sedačkou. Boli to rady, cenné nad zlato smerujúce k tomu, aby sme dosiahli bývanie s pôžitkom a pocit domova, ktorý človeka opantá podvedome. Prihliadali sme preto na to, aby sme vytvorili tzv. vnútornú pohodu prostredia – správnu klímu, svetelnú pohodu, tepelnú pohodu, akustickú pohodu. Inak povedané, aby sme potešili všetky naše zmysly. Dom nám dnes krásne vonia, dobre sa nám preto dýcha a ak sa dobre dýcha, dobre sa aj myslí a pracuje. Naše oči teší textúra prírodných materiálov, ktoré vďaka nerovnomernému povrchu prirodzene lámu svetlo a fotiť v mobilnom dome je radosť pre každého fotografa. Všetky spomínané materiály sú teplé a mäkké, je ozaj pôžitok sa ich dotýkať! A práve preto aj lepšie pohlcujú a príjemnejšie distribuujú zvuk, čo je jedna z veľmi dôležitých kvalít bývania, ktorú často krát podceňujeme. Tieto kvality si neuvedomujeme len my, ale aj naši priatelia, ktorí nepoznajú všetky opísané kritéria kvality vnútorného prostredia, no napriek tomu sa u nás cítia veľmi dobre. To preto, lebo podvedome to funguje a pocit domova by mal vychádzať z vnútra a nie z pohľadu na atraktívny interiér.

    DSC_0128

    VIZITKA

    Doc.Ing. Veronika Kotradyová, PhD – interiérová dizajnérka

    mmm

    Venuje sa nie len dizajnu nábytku a interiérov, ale aj poradenstvu v oblasti zdravého a ekologického  bývania. Špecializuje sa konkrétne na vplyv dizajnu prostredia na ľudské telo a myseľ  /Body Conusious Desing (BCD) . Je zakladateľkou BCD lab – výskumného, vzdelávacieho a vývojového pracoviska pre dizajn s ohľadom na človeka, založeného na Fakulte architektúry STU v Bratislave. V súčasnosti sa hlbšie venuje drevu ako fenoménu zdravého interiéru a skúmaním všetkých podôb interakcie človeka a dreva. O svojich výskumných poznatkoch a vedomostiach prednáša po celom svete od EU, Nového Zélandu, USA až po Afganistan.

     FOTO: autorka ZMG

    SÚVISIACE ČLÁNKY:

    To čo nás obklopuje vplýva na našu myseľ, telo aj zdravie

    Sadrokartón v mobilnom dome ako prírodný materiál?

    Korok, mäkký a teplý ako sám domov

    Technologické “vychytávky” mobilného domu – reportáž pokračovanie II.

    Reportáž o stavaní mobilného domu svojpomocne I.







     

    Zdieľaj tento článok:

    • Click to share on Facebook (Opens in new window)
    • Click to share on Twitter (Opens in new window)
    • Click to share on Google+ (Opens in new window)
    • Click to email this to a friend (Opens in new window)

    Komentáre

    komentárov

    No tags.

    Zuzana Matúšová Girgošková

    Viac článkov od Zuzana Matúšová Girgošková

    Možno vás bude zaujímať

    • t1z_8278-kopia-kopia-2

      Majme SÚCIT pri nakupovaní vianočných darčekov

      Od Zuzana Matúšová Girgošková | 0 komentárov

      Celý rok sa na ne tešíme, najmä deti. Pre ne sme ochotní urobiť niekedy všetko. A to všetko si často vypýta veľkú daň. Poďme sa pozrieť na darčekovanie inak, so súcitom k ľudom, sebe, veciam aČítaj viac

      Zdieľaj tento článok:

      • Click to share on Facebook (Opens in new window)
      • Click to share on Twitter (Opens in new window)
      • Click to share on Google+ (Opens in new window)
      • Click to email this to a friend (Opens in new window)

    • ls-13

      Základom vzdelávania novodobých detí je súcit

      Od Zuzana Matúšová Girgošková | 0 komentárov

      Nech bude raz naše dieťa remeselník, vedec alebo obchodník, v práci i súkromnom živote veľmi ocení schopnosť dokázať sa empaticky vcítiť do situácie, navnímať si problém, človeka či krajinu. Empatia, schopnosť cítiť, nás privádza doČítaj viac

      Zdieľaj tento článok:

      • Click to share on Facebook (Opens in new window)
      • Click to share on Twitter (Opens in new window)
      • Click to share on Google+ (Opens in new window)
      • Click to email this to a friend (Opens in new window)

    • t1z_9440

      Záhrada pre lenivého záhradkára

      Od Zuzana Matúšová Girgošková | 0 komentárov

      Z rôznych strán neustále počúvam – chceme bývať viac v prírode, pestovať si vlastnú zeleninu a žiť v súlade s prírodou. Vďaka za tento silný trend. Väčšinou je to z úst mladých ľudí, ktorí si práveČítaj viac

      Zdieľaj tento článok:

      • Click to share on Facebook (Opens in new window)
      • Click to share on Twitter (Opens in new window)
      • Click to share on Google+ (Opens in new window)
      • Click to email this to a friend (Opens in new window)

    • mm-monika

      S olejmi podporíme imunitu i psychickú pohodu

      Od Zuzana Matúšová Girgošková | 0 komentárov

      Čaro éterických olejov som spoznala pred piatimi rokmi. Nazačiatku to bolo o pomoci pri liečení detských soplíkov kvapkami do nosa z nich. Postupne som sa dostala až k celej  lekárničke éterických olejov, ktorými si popri psychosomatike pomáham.Čítaj viac

      Zdieľaj tento článok:

      • Click to share on Facebook (Opens in new window)
      • Click to share on Twitter (Opens in new window)
      • Click to share on Google+ (Opens in new window)
      • Click to email this to a friend (Opens in new window)

    • t1z_3517

      Prihovorila sa mi 20 rokov pred počatím

      Od Zuzana Matúšová Girgošková | 0 komentárov

       Rada by som s vám opísala príbeh radostneho tehotenstva.  Nebude taký. Pritom ho nepostrehla žiadna tragédia, „len negatívne“ emócie. Týchto 9 mesiacov má naučilo, že mám právo aj na tieto pocity a môžem si ichČítaj viac

      Zdieľaj tento článok:

      • Click to share on Facebook (Opens in new window)
      • Click to share on Twitter (Opens in new window)
      • Click to share on Google+ (Opens in new window)
      • Click to email this to a friend (Opens in new window)

    • tbp-299-zjjmmam

      Náš novorodenec ciká do nočníka

      Od Zuzana Matúšová Girgošková | 0 komentárov

      To by jeden neveril, že bábätká  nepotrebujú plienky. Ani ja som tomu veľmi neverila, pretože to chce vnímať signály dieťaťa. Hovorila som si, že to musí byť veľmi náročné sledovať bábätko, kedy mi dá najavo, žeČítaj viac

      Zdieľaj tento článok:

      • Click to share on Facebook (Opens in new window)
      • Click to share on Twitter (Opens in new window)
      • Click to share on Google+ (Opens in new window)
      • Click to email this to a friend (Opens in new window)

    • t1z_9291

      Najlepší herbicíd prírodného záhradkára je trpezlivosť

      Od Zuzana Matúšová Girgošková | 0 komentárov

      Alebo ako s prírodou spolupracovať a neriešiť burinu V záhrade nám rastie pýr lepšie ako reďkovky, mrkvy sú stočené a malé, skočky zamoria celé kaleráby a zo špenátu tento rok nič. Sú plné vošiek. Pozrime sa na najčastejšie problémy záhradkárov.Čítaj viac

      Zdieľaj tento článok:

      • Click to share on Facebook (Opens in new window)
      • Click to share on Twitter (Opens in new window)
      • Click to share on Google+ (Opens in new window)
      • Click to email this to a friend (Opens in new window)

    • boys-3396713_1920

      Založili sme školu LifeStart pre dobrý štart detí do života

      Od Zuzana Matúšová Girgošková | 0 komentárov

      Dobrý štart do života je kľúčom ku šťastiu… Dobrý štart zaručí, že život nebude musieť prejsť reštartom. Lifestart Nie je jedno, ako sa dieťa narodí. Prvý nádych a prvé hodiny ho ovplyvňujú veľkú časť života. NieČítaj viac

      Zdieľaj tento článok:

      • Click to share on Facebook (Opens in new window)
      • Click to share on Twitter (Opens in new window)
      • Click to share on Google+ (Opens in new window)
      • Click to email this to a friend (Opens in new window)

    Ďalejpredošlí
    Copyright 2016 LIFERESET | BLOG ROKA 2014 a 2015 | Design by EXWEB
    • O nás
      • LifeReset = U Matúšov v sade
      • HomeReset
      • LifeStart
    • ČLÁNKY O
      • U Matúšov v sade
      • Mobilný dom
      • Permakultúra
      • Škandinávia
      • Thajsko a Kambodža
      • Nový Zéland
      • Najnovšie články
    • Projekty
      • Vzdelávanie LifeStart 2020
      • HomeReset 2018
      • Mobilný dom II 2016
      • Škandinávia 2016
      • Thajsko a Kambodža 2016
      • Mobilný dom 2015
      • Slamený dom 2014
      • Permakultúrna záhrada 2014
      • LIfeReset 2014
      • Nový Zéland 2013
    • Čo sa chystá
    • Eshop
    LifeReset
    loading Zrušiť
    Post was not sent - check your email addresses!
    Email check failed, please try again
    Sorry, your blog cannot share posts by email.