Online trieda

Večera na spracovanie smútku

November je bránou medzi jeseňou a zimou, čo mnohým ovplyvňuje náladu. Je to taktiež mesiac, v ktorom spomíname na našich zosnulých. Smútok je v tomto období na mieste. Je najsilnejší a dôležitý pre prežívanie celej palety našich pocitov. Ak na vás dolieha priveľmi, pripravte si večeru, ktorá vám svojimi ingredienciami pomôže smútok spracovať. Naladí vás a zároveň povzbudí vašu imunitu.

Večera na spracovanie smútku

Viac receptov a tipov ako zdravo variť nájdete v e-booku: Ako variť zdravo pre deti a pritom sa nenadrieť – E-book

Okoreňme si život

„Menu je vyskladané tak, aby sme v ňom zohľadnili prechod z jesene do zimy. Teda prešli z prirodzene sladkej chuti do ostrejšej a pikantnejšej,“ dáva ma Ľubka hneď na úvod do obrazu. Štipľavé korenie nás v zime prehreje aj správne nabudí. No nič netreba
preháňať. V zdravom množstve nám pálivé korenie a jedlo pomáha odhlieniť sa. Podporuje rozhodnosť, prieraznosť a odhodlanie. „No opatrne s ním. Vo veľkom množstve z nás robí slonov v porceláne. Konáme a nevidíme dôsledky,“ upozorňuje Ľubka. Prehriať sa nám pomôže aj slané a mastnejšie jedlo. No pozor, nie hocaké! Napríklad také zeleninové oškvarky urobené na kvalitnom oleji. „Pravidlo je, že čím viac solíme, tým viac tuku potrebujeme a naopak. Soľ a tuk by mali byť v rovnováhe pre dobré spaľovanie a ukladanie v tele,“ upozorňuje.

Prijať smútok a nastaviť radosť

Ako sme už písali v minulých číslach, nie je jedno, aké jedlo jeme a to až do takých dôsledkov ako je tvar, farba a spôsob prípravy. Že i zelenina, orechy či zrná nesú pre telo aj dušu podobné informácie ako bylinky. Pre nastavenie pocitu pohladenia, hebkosti je dobré siahnuť radšej po potravinách s oblými tvarmi. V našom večernom menu je to tekvica. Okrúhla, pozdĺžna, hruškového tvaru – hlavne, že je oblá a nie špicatá ako mrkva. Druhá dôležitá informácia, ktorú pri jedení podprahovo vnímame, je farba jedla. Chuť do života nám dá oranžová. Oranžové teplo z aktuálnej tekvice priaznivo pôsobí na slinivku, slezinu a žalúdok. Teda pôsobí na orgány, na ktorých sa stres zo smútku prejaví najrýchlejšie. Oheň v zmysle tepla dodáva aj sezónne hokaido.

Živé jedlo nás nakopne

„Ak chceme viac života do dňa, mali by sme staviť na živé potraviny. Nemyslím tým v zmysle „raw“, teda surovú stravu. Myslím tým napríklad čerstvo pomleté obilie. My sme si do večerného menu pre maškrtnejších pripravili bábovku z čerstvo pomletej ryže natural,“ hovorí Ľubka. V podstate je jedno, aké zrno na múku použijeme, napríklad jačmeň, špaldu, ovos, v bezlepkovej verzii cirok, slzovku, quinou… Najlepšie je, ak ho pomelieme na múku pred pečením. Takto si obilie zachováva všetky výživné hodnoty. Obilie pomleté na múku do troch dní úplne zoxiduje a stráca život a vitalitu. Preto je najvhodnejšia čerstvá múka. Získame z nej viac životnej energie i výživy.

Večera na spracovanie smútku

Tekvicová „nevajíčková“ polievka
1 kg tekvice na pečenie (maslovej, muškátovej, hokaido či inej), 2 až 3 petržleny, 1/2 l vody s kúskom riasy wakame, 200 ml kokosovej alebo inej rastlinnej smotany, 5 až 7 guľôčok borievky, prípadne zeleného korenia, koreňa ligurčeka, 1 ČL himalájskej čiernej soli (Vďaka síre dodá vulkanická soľ Kala Namak jedlu vajíčkovú chuť. Síra sa považuje okrem iného aj za minerál krásy. Zlepšuje stav vlasov i nechtov a zvyšuje hydratáciu pleť , zlepšuje trávenie.)
Do vody s riasou vložíme nakrájanú zeleninu a koreniny. Varíme ju približne 15 – 20 minút, až do úplného zmäknutia. Ak chceme polievku s kúskami, iba do nej primiešame rastlinnú smotanu. Kto má rád krémové polievky, môže ju prepasírovať, prípadne rozmixovať. Tesne pred podávaním ju dochutíme čiernou soľou. Podávame ju ozdobenú čerstvou vňaťou, pažítkou alebo bylinkami.

Cirok s pečenými gaštanmi à la rizoto

Večera na spracovanie smútku

2 šálky uvareného ciroku (pre lepšiu predstavu uvediem, že 1/2 šálky ciroku varíme v 1 a 1/2 šálke vody spolu s kúskom riasy kombu asi hodinu), 1 šálka varených alebo pečených gaštanov (vopred vylúpaných), 1 PL ryžového alebo iného tepelne stabilného nerafinovaného oleja, 1 stredne veľký pór či 2 – 3 mladé cibuľky aj s vňaťou, 1/4 kg tekvice hokaido, 1 ČL himalájskej soli, š pka kajenského korenia, no môže byť aj čily korenie alebo pálivá paprika.

Zohrejeme olej, posolíme ho, vysypeme doň rezance póru a chvíľku popražíme. Zelenina krájaná pozdĺžne po vláknach si zachováva prirodzený tok energie na rozdiel od tej, ktorú krájame na kolieska. Pridáme na rezance nakrájanú tekvicu. Po 3 minútach prikryjeme, zmiernime plameň a dusíme pod pokrievkou asi 10 minút. Pridáme vylúpané gaštany. O 2 – 3 minútky do zmesi primiešame uvarený cirok alebo inú obilninu. Prehrejeme, vypneme. Cirok podávame posypaný cesnakovými orechmi alebo zelerovými či inými zeleninovými „oškvarkami“. Pred podávaním poprášime podľa chuť každú porciu pikantným korením.

Cesnakové orechy k rizotu
Vlašské orechy, no môžu byť aj iné, na sucho opražíme alebo opečieme v rúre. Stačí cca 10 minút na 120 – 130 °C. Radšej dlhšie a pomaly ako prudko. Cesnak prelisujeme, pokvapkáme ho tamari alebo shoyu omáčkou. Po premiešaní môžeme pridať pár kvapiek oleja. Ešte do horúcich orechov zamiešame ochutený cesnak. Posypeme ním cirok. Tip! Kto nemá rád cesnak, môže orechy dochutiť napríklad karí korením alebo bylinkami.

Zeleninové „oškvarky“ k rizotu
Zeler alebo petržlen, cviklu či tvrdé tekvice nakrájame na kocky, opražíme na kvalitnom tepelne stabilnom oleji do chrumkava. Tesne pred vypnutím ich pokvapkáme tamari omáčkou, ktorá im dodá „slaninovú“ chuť.

Tekvicová bábovka s brusnicami

1 a 1/2 šálky čerstvo pomletej alebo rozmixovanej ryže natural, 1/2 šálky mletých orechov, mandlí či gaštanovej múky, 1/4 šálky chia semiačok alebo 1/2 šálky čerstvo pomletých ľanových semiačok, 1 ČL kvalitnej sódy bikarbóny, 1 a 1/2 šálky nastrúhanej tekvice, 1/2 šálky sušených brusníc, 2 PL jablčného octu či šťavy z biocitrónov, 2 šálky rastlinného mlieka, 1/2 šálky ryžového sladu alebo sirupu, štipka soli, štipka mletého klinčeka, trocha škorice a citrónovej kôry, 1/3 šálky kokosového oleja

Večera na spracovanie smútkuRúru zohrejeme na 200 °C. Bábovkovú formu vymastíme kokosovým olejom, vysypeme kokosom, môžeme aj mletými orechmi, vločkami, múkou… Do nastrúhanej tekvice pridáme štipku soli, osladíme ju, premiešame spolu s rastlinným mliekom, chia alebo ľanovými semiačkami, brusnicami a octom. V inej nádobe zmiešame zomleté obilie a ostatné suché zložky s koreninami a so sódou bikarbónou. Suché a mokré suroviny zmiešame dohromady, k hmote primiešame roztopený kokosový olej a ihneď ju vylejeme do bábovkovej formy. Vložíme do vyhriatej rúry, po pár minútach znížime teplotu na 175 – 180 °C a pečieme 50 – 60 minút. Hotovú bábovku vyklopíme z formy až po vychladnutí. Podávame ju „len tak“ s čajíkom či mandľovým mliekom (recept z článku Rýchle jedlo do ruky. Desiata na podporu koncentrácie) . Dosladiť si ju môžeme kvalitným domácim džemom. Dobrú chuť!

Viac receptov a tipov ako zdravo variť nájdete v e-booku: Ako variť zdravo pre deti a pritom sa nenadrieť – E-book

 

Ako na nás pôsobia suroviny

Chia semiačka používame pri pečení namiesto vajec. Vďaka semiačkam nám cesto bude držať rovnako ako s použitím vajíčka. Ak budeme jesť bábovku tesne pred spánkom, je lepšie siahnuť po ľanových semiačkach. Chia majú totiž povzbudzujúce účinky, no zahustia lepšie. Cirok je výživný, bezlepkový, odolný a podporuje práve našu odolnosť. Gaštany dávajú srdcu silu. Nesú energiu slnka aj v zime, vďaka čomu prehrievajú. Spájajú rozum a cit. Preto podporujú múdrosť a rozvahu. Sú dobré na zmiernenie vyčerpanosti a depresie. Vlašské orechy nám príroda ponúka ako podporu pre mozog. Vďaka nim dokonca produkuje viac hormónov šťastia a je „ochotný” pozitívnejšie myslieť. Ryžový slad v bábovke nám dáva, v porovnaní s rýchlym rafinovaným cukrom, dlhú a pomalú energiu.

Večera na spracovanie smútkuVizitka: Ľubka Balážová je odborníčka na výživu, majiteľka obchodíku Ľubka – potraviny pre zdravie v Trnave. Riešenie zdravotných problémov ju doviedlo k zdravej výžive od delenej stravy, cez vegánsku, stravovanie sa podľa krvných skupín, makrobiotickú, surovú až po ayurvédu. Prednáša v oblasti výživy, realizuje kurzy varenia a je zakladateľkou občianskeho združenia S chuťou do života. www.lubka.info

o

Radosť, uvoľnenosť a zdravie nám do života môže priniesť i prostredie, ktoré nás obklopuje. Naša prírodná záhrada a útulný domov je toho príkladom. Spísali sme dve knihy a natočili dokumentárny film, aby si viacerí ľudia mohli vytvoriť Zdravý a útulný domov s minimálnym rozpočtom a Krásnu, jedlú záhradu, v ktorej sa nenadriete. Klik na www.homereset.sk/obchod/

Večera na spracovanie smútku

Večera na spracovanie smútku

SÚVISIACE ČLÁNKY:

Antistresové menu alebo vplyv jedla na psychiku

Rýchle jedlo do ruky. Desiata na podporu koncentrácie

Prečo mať (veľkú) rodinu? A ako ju zvládať?

Nový MEGAprojekt! Mobilný dom na kľúč či prenájom. Workshopy a vlogy o tom

Pre stres skutočne nežijeme. Zmeňme to všímavosťou

 

Tiež sa ti môže páčiť

Predošlé
Ďalšie

Získajte najnovšie články

Prihláste sa na odber upozornení od nás a buďte prvý, kto sa dozvie o našich ponukách a článkoch.

Sledujte nás: