Trojkurz - Naplánuj, Vybuduj, Vypestuj

+ bonus živá podpora do 16. 4.

LifeReset logo
Vyhľadať
Close this search box.

Sadrokartón ako prírodný materiál?

Na našom blogu ste už mali možnosť prečítať si celú sériu rozhovorov s odborníkmi na prírodné materiály, ale aj rozhovory s interiérovou dizajnérkou špecializujúcou sa na vplyv interiérového dizajnu na ľudské telo a myseľ. Po slame, dreve a hline nasleduje rozhovor o sadrokartóne. O sadrokartóne medzi prírodnými materiálmi?! Áno, prečítajte si odpovede na otázky, ktorými sme riadne prevetrali špecialistu na tento materiál Michala Širokého zo spoločnosti Rigips.  Je sadrokartón zdraví, recyklovateľný a pohodu vytvárajúci materiál?

Sadrokartón ako prírodný materiál?

Michal široký je produktový špecialista spoločnosti Rigips a o sadrokartóne dokáže rozprávať z rôznych uhlov. 

Na našom blogu sme písali neraz o kvalitách, aj nevýhodách prírodných materiálov v stavebníctve. Ich nespornou výhodou je, že sú zdraviu neškodné, dokonca sú preň prínosné.  Ako je to so sadrokartónmi? Z čoho sa skladajú a aký vplyv majú na zdravie človeka?

Sadrokartón ako taký sa skladá z papiera a sadry. Sadru používali ešte starí Egypťania. Je to prírodný materiál. Jej základnou vlastnosťou je, že dokáže viazať a zároveň aj vydávať vodu, má teda klímu regulujúcu vlastnosť. Vďaka tomu sú materiály zo sadry prínosné aj v prípade požiaru. Práve tým, že sadrokarton viaže veľké množstvo kryštalickej vody, dokáže mu odolávať o čosi dlhšie, ako iné materiály. Ak mám však odpovedať, či je sadrokartón aj zdraviu prospešný, vysvetlím vám to matematicky. Sú materiály, ktoré sú hodnotené číselne od záporných čísel do plusových, podľa toho akou záťažou sú pre zdravie človeka. Niekedy sa tie neškodné propagujú ako keby boli zdraviu prospešné, napriek tomu, že ich hodnota je nula. Sadrokartón ako taký, je v hodnote akoby mierne nad nulou. Do plusových hodnôt sa dostávame pridávaním prímesí. Napríklad, v prípade požiaru pridávame materiály na báze sklených vlákien, ktoré pomáhajú vyššej výdrži. V prípade zdravého bývania, vieme pridať látku, ktorú sme nazvali Activ´Air. Táto prímes prispieva k zlepšovaniu vnútornej klímy, tým že dokáže rozkladať formaldehyd na neškodné látky.

Prísady, ktoré sa pridávajú do sadrokartónov pre zlepšenie ich vlastností, sú zdraviu neškodné? Alebo ide, v bežnom jazyku povedané, o ďalšiu chémiu?

V prípade požiaru sú to sklenené vlákna a sklo samo o sebe nie je škodlivé. V prípade Activ´Air  ide o neškodlivú chemickú zlúčeninu. Tá nefunguje na fyzikálnom princípe ako špongia, ktorá ako náhle dosiahne bod nasýtenia, tak pohltené látky zo seba začne vydávať, ale na chemickom. Tým, že formaldehyd rozloží. Ak zachováme rovnaký pomer metrov štvorcových sadrokartónov s Activ´Air  a metrov kubických miestnosti, jeho objem vieme znížiť až o 70% na vyše 50 rokov. Znamená to, že v tomto prípade už aktívne prispieva k zlepšeniu obytného priestoru a jeho vplyv pre zdravie je v plusových hodnotách.

Sadrokartón ako prírodný materiál?

Našou prioritou pri stavaní mobilného domu bolo prihliadať najprv na to, aby bol dom zdravý, potom ekologický, funkčný a napokon aj estetický. Aby drevo, či korok v interiéri vynikli, skombinovali sme ich so sadrokartónom  Activ´Air.

Sadrokartón ako prírodný materiál?


Keď sa už bavíme o formaldehyde, ako viem zistiť, koľko ho mám v mojom dome, či byte? Dá sa nejako zmerať?

Štandardne na to slúžia dva spôsoby. Jeden z nich je požiadať štátny zdravotný ústav, ktorý je má možnosti a je oprávnený toto meranie urobiť. povinný to urobiť. Meranie je cenovo pomerne dostupné. Naposledy, keď sme s nimi toto meranie absolvovali, stálo to od 20€ do 40€. Druhá možnosť je zmerať formaldehyd špeciálnymi prístrojmi, ktoré však nie sú lacnou záležitosťou.

V tom prípade existujú nejaké limity, ktoré hovoria o prípustnej miere a o škodlivej miere formaldehydu v interiéri, však?

Formaldehyd ako taký nie je prirodzený pre ľudské zdravie a koľko toho človek znesie závisí od človeka k človeku. Norma hovorí o 60mg na m3, čo je dovolená miera. Pri prekročení 100mg na m3, to začína byť už nepríjemné. Prejaví sa to napríklad na dráždení očí, slizníc, bolesťou hlavy a podobne. Nachádza sa v lepených drevotrieskových, či laminátových materiáloch. No formaldehyd sa vylučuje aj našou činnosťou, varením, žehlením, praním. Jeho prítomnosť v interiéri zistíme vlastnými zmyslami nezistíme  ale vtedy, keď máme pocit, akoby nám priestor „voňal novotou“ je veľmi pravdepodobné že sa okolo nás nachádza. Cítime ho vtedy, keď máme pocit, akoby nám priestor „voňal novotou“. Čím modernejšie materiály, tým je pravdepodobnejšie, že v interiéri formaldehyd bude.

Rozumiem teda, že jeho prítomnosť v príbytkoch je škodlivá a sadrokartóny s prísadou Activ´Air  ho dokážu rozložiť. No ide o prímes a zrejme sa táto pridaná hodnota odzrkadľuje aj na cene. Je preto dostupný pre široké masy?

Cena je vyššia, ale dostupná. To znamená, že napríklad na bežnom strope v miestnosti s rozmermi 5×3 m2, nezaplatí viac ako pätnásť eur, oproti bežnému sadrokartónu.

Sadrokartón ako prírodný materiál?

„Taká zaujímavosť je, že pri výrobe sa používajú spomínané prímesi, medzi ktorými je ,pre zaujímavosť, aj cukor. Funguje ako retardér , teda zabraňuje tomu, aby sadra príliš rýchlo tvrdla.“ 

Vieme množstvo formaldehydu znížiť aj niečím iným ako sadrokartónmi s Activ´Air  zložkou?

Niektoré typy rastlín, ako fikus, to vedia. Druhá možnosť je nárazovo často vetrať.

Na začiatku ste spomínali klímu regulujúcu vlastnosť sadrokartónov. Dokáže tenká vrstva sadry skutočne regulovať natoľko vlhkosť a klímu?

Štandardná hrúbka sadrokartónu je 12,5 milimetra, čo nie je až tak málo. Ľudia však často zabúdajú na jednu dôležitú vec. Síce si kúpia kvalitný materiál, no jeho kvality „zabijú“ použitím  nevhodnej povrchovej úpravy. Napríklad, obľúbené je teraz stavať z betónových tvárnic, ktoré majú svoje špecifické vlastnosti , tepelné a prievzdušné. Ak však na jeho povrch nanesú namiesto omietky lepidlo, ktoré je vhodný na iný typ konštrukcie, z domu si urobia igelit. Ich náklady na kvalitný a drahý materiál, hodia do koša. Povrchová úprava sadrokartónu by mala byť preto difúzne otvorená, prievzdušná.

V projekte LifeReset deklarujeme jednak zdravé bývanie, no jednak aj ekologické. Ako je to s recykláciou sadrokartónov?

Ako som v úvode spomínal, sadrokartón tvorí papier a sadra. Pri výrobe sa používajú spomínané prímesi, medzi ktorými je ,pre zaujímavosť, aj cukor. Funguje ako retardér , teda zabraňuje tomu, aby sadra príliš rýchlo tvrdla. Všetky jeho zložky sú teda plne recyklovateľné. Napríklad aj my akýkoľvek kus, ktorý zistíme, že nevyhovuje alebo má nejakú výrobnú chybu, vraciame opäť do výroby.

A teraz situácia, že sa pre sadrokartón rozhoduje človek, ktorý si chce postaviť prírodný, napríklad slamený dom. Je možné použiť sadrokartón v slamenom dome, napríklad do kúpeľne alebo na vnútorné priečky?

Určite áno. Pokiaľ sa niekto rozhodne pre slamený dom, tak to aj preto, že chce mať minimum materiálov, ktoré zaťažujú životné prostredie. Treba si ale dať pozor, aby drevené hranoly, ktoré tvoria konštrukciu pre sadrokartón, boli dostatočne vysušené a nezačali pracovať, rozpínať sa a točiť.

Sadrokartón ako prírodný materiál?             Sadrokartón ako prírodný materiál?

Keďže sme sa voľnou kompozíciou okrúhlych okien chceli zosúladiť s organickými tvarmi starého sadu, zvolili sme tento motív aj v interiéri, použitím akustických sadrokartónov  Rigiton.

Príjemný pocit z domova dosiahneme aj pohodou vnútorného prostredia, ktorá sa skladá z akustickej pohody, svetelnej, prihliada sa na teplotu a vlhkosť vzduchu. Prírodné materiály vytvárajú vysokú mieru interiérovej pohody. Vieme to docieliť aj použitím sadrokartónu?

Sadrokartón je na dotyk teplý materiál. Ako som spomínal, je klímu a vlhkosť regulujúci. Svetelnosť závisí aj od druhu omietok, napríklad omietkami Rimano, vieme vytvoriť hrubozrnné omietky, rôzne plastiky, a tým sa možno aj priblížiť k prírodnému vzhľadu. Vieme tiež vytvárať rôzne výklenky a kombinovať ho so sklenými priečkami.  Akustika je jeden zo základných predsudkov, ktorý ľudia voči sadrokartónu majú. Predstavujú si, že čím je stena hrubšia, tým je zvukotesnejšia. No to je len jeden z fyzikálnych princípov, na ktorom akustika funguje. Druhý je princíp pružiny. Znamená to, že striedaním rôznych typov materiálov, ako sadrokartón, izolácia, sadrokartón, vieme pri rovnakej hrúbke priečky, ako je pórobetónová, získať lepšie akustické vlastnosti. Sadrokartónová priečka alebo pred sadená stena môže byť ideálnym riešením napríklad v paneláku pri hlučných susedoch. Či už v strope alebo pred sadenou stenou.

Akustická pohoda nie len o odhlučnení, ale  aj o šírení zvuku. Dnes sú trendové minimalistické interiéri s minimom nábytku a tkanín, preto je čoraz viac aktuálna otázka ozývania sa hluku v priestore.

Akustika je tak trochu mágia. Na prvý pohľad nie je jednoducho uchopiteľná veda, pretože ak máte za stenou objekt, ktorý vydáva hluk v hodnote 50 decibelov a pridáte druhý objekt, ktorý vydáva hluk v hodnote tiež 50 decibelov, súčet bude 53 a nie sto. Je potrebné sa s ňou pohrať. Na vyrovnanie šírenia sa hluku, slúžia akustické dosky. Zaručujú to, aby sa nám spolu príjemne rozprávalo. Odrazivosť plôch by mala byť tak navrhnutá, aby sa zvuk strácal, ale zároveň neodrážal. Predstavme si jeden extrém, keby sme boli v miestnosti z plechu, ťažko by sa nám rozprávalo. Druhý extrém, keby sme boli v molitanovej izbe. Každé slovo by sa stratilo. Zvuk ide odo mňa k vám, k stene, k stropu, či podlahe a ide o to, nastaviť plochy tak, aby sa človek cítil dobre. To zabezpečujú vlastnosti akustických dosiek. (Viac info na modreticho.sk)

Sadrokartón ako prírodný materiál?

 

Ich schopnosť rovnomerne roznášať zvuk v interiéri si skutočne všimne každý, kto k nám zavíta.

Rozprávali sme sa o všetkých možnostiach a výhodách sadrokartónu, no aké sú jeho nevýhody? Ľudia majú často obavy z toho, že by v spojoch mohol praskať, alebo obavy z dutých stien a podobne…

Začal by som od tých obáv. Praskanie súvisí s montážou a technologickým postupom, ktorá musí byť precízna. Sadrokartón ako taký bol vynájdený ako spôsob delenia priestoru, nie na nosné priečky, aj ked dnes je už aj to možné a používané napríklad v montovaných domoch. Riešiť  zavesenie tažkých predmetov sa dá podkonštrukciou, alebo špeciálnymi rozpernými kotvami, ľudovo povedané hmoždinkami. Má to teda riešenie. Iracionálna je obava z dutej steny. Obrátil by som ju na výhodu, pretože do sadrokartónovej priečky viete schovať rozvody. Dnes sa murujú priečky zo 7,5 cm až 10 centimetrov hrubého pórobetónu a trúbka k WC má 12 centimetrov. Prívod k dresu má hrúbku 5 centimetrov. Ako tieto inštalácie do steny schovať ? Schováte len pol trúbky? No samozrejme, má aj nevýhody, a to teda ako som už spomínal, že to nie je primárne určené ako. S tým súvisí, že si tento suchý proces vyžaduje  vopred premyslené rozmiestnenie, napríklad ťažkých nábytkov na stene.

Využitie sadrokartónov je dnes rozšírené.  Ktorá z vlastností stojí za jeho častým využitím?

Prvotným impulzom, prečo vznikol sadrokartón, bola potreba stavať rýchlejšie. Suchá výstavba je rýchla, bez technologických prestávok. Pri sadrokartónových priečkach vieme ušetriť na priestore, pretože priečka s porovnateľnými vlastnosťami, hlavne akustickými, dokáže byť tenšia ako murovaná. Priečky, ktoré sú postavené suchou formou, sú demontovateľné. Ak dnes potrebujem detskú izbu, v budúcnosti, keď deti odrastú, sa potreby na dispozíciu môžu ľahko zmeniť.  Takže sadrokartónové priečky nám dávajú flexibilitu vnútorného interiéru.

Je práca s ním jednoduchá? Zvládne ho inštalovať aj domáci majster? Ak áno, na čo si pri svojpomocnej montáži sadrokartónov dávať pozor?

Určite áno. Vyžaduje si to ale určitú dávku zručnosti, precíznosti a predstaviteľnosti. Prvá vec je správny materiál a druhá je správny postup montáže. Predstavivosť preto, lebo budujem konštrukciu, ktorá sadrokartón nesie, čo znamená skutočne vedieť myslieť na spoje, rozmiestnenie nábytku a podobne. Preto áno, je to materiál, ktorý zvládne aj domáci kutil, ale vyžaduje si to dostatočnú dôslednosť detailu.

Sadrokartón ako prírodný materiál?

TEXT A FOTO: Zuzana Matúšová Girgošková

SÚVISIACE ČLÁNKY:

Čím deti obklopíme, ovplyvníme ich hodnoty aj vzťahy

To čo nás obklopuje vplýva na našu myseľ, telo a zdravie

Vôňu a dotyk dreva nenahradí žiadny umelý materiál

Mobilný dom miesto slameného. Čo sa stalo?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tiež sa ti môže páčiť

Predošlé
Ďalšie

Získajte najnovšie články

Prihláste sa na odber upozornení od nás a buďte prvý, kto sa dozvie o našich ponukách a článkoch.

Sledujte nás: