LifeReset, vypnutie, oddych, prestavenie sa a nový štart – to sú pochody, ktoré v tomto začarovanom kruhu nevyhnutne potrebujeme – ja a môj manžel, my a naše dve malé deti. Resetovať život plný zhonu, účtov, obchodov, kancelárií, prázdnych dní bez naplnenia. Kým väčšina ľudí to rieši all inclusive dovolenkou pri mori, my sme sa rozhodli pre radikálnejšie riešenie. Celá rodina odchádzame na tri mesiace dobrovoľničiť na Nový Zéland.
Znovuzrodenie na opačnom konci sveta?
V spoločnosti sa čoraz častejšie skloňuje syndróm „burnout“ – vyhorenie. Stav psychickej vyčerpanosti z práce, rodiny, partnerstva, jednoducho zo života. Nikdy by som si nemyslela, že to pocítime aj my s manželom. No prišiel, zasiahol nás a vysal z nás energiu, ktorú sme potrebovali na pokračovanie v našom, inak harmonickom a šťastnom, spoločnom živote. Keď sme si to konečne uvedomili a pochopili, že takto to nechceme, prišli návrhy na riešenia. Vedeli sme v hrubých kontúrach, čo chceme, aj čo potrebujeme. Nevedeli sme to však skutočne zmeniť a uchopiť tu, doma, v tomto kolotoči. Tak prišlo rozhodnutie. Poďme preč, ďaleko. A aj keď máme dvoch maličkých synov, rozhodli sme sa. Odhodlali sme sa podstúpiť s nimi ďalekú cestu na opačný koniec sveta, a to doslovne – na Nový Zéland.
Tak trochu blázni
Väčšina našich známych nás pozná ako trochu bláznivý pár. Bolo to tak v čase, keď sme si ako destinácie našich dovoleniek vyberali miesta, ktoré by iným ani vo sne nenapadli. V čase, keď sme behali po kopcoch, splavovali rieky a milovali letné noci pod holým nebom. Bolo to aj v čase, keď sme kúpili náš prvý dom. Na samote, pri lese v Maďarsku, bez toho, aby sme vedeli aspoň slovko po maďarsky. Bolo to tak, keď sme sa rozhodli, že s jedným dieťaťom je nuda a po roku nech sú dvaja. Bolo to tak, keď sme sa po troch rokoch zo samoty sťahovali na trošku väčšiu už slovenskú dedinku, no v podstate pre väčšinu – z dažďa pod odkvap. Táto nespútanosť a sloboda z nás však postupne vyprchala. Odrazu sme robili veci, ktoré sme predtým odsudzovali a bránili sa im ako sa len dalo. Odrazu sme už boli ďalší šedí ľudia v dave s hypotékou na krku, vazalmi štátu, bánk, aj chlebodarcov. A tento stav si jednoducho vyžiadal RESET. Náš ďalší úlet, či vzlet za strateným šťastím.
Dobrovoľníčiť s deťmi
Nový Zéland je krajina s prekrásnou prírodou, vyzretou spoločnosťou a úplne odlišnou kultúrou. Prosto miesto stvorené na premýšľanie a hľadanie stratenej slobody. Stojí nám za to nechať doma prácu, dom, rodinu, priateľov a aj peniaze. Naším zámerom je odpútať sa hlavne od ich sily. Ja, môj muž, trojročný Jakubko a jeden a pol ročný Maroško. Ako? Vybrali sme si program WWOOF. Ide o celosvetovú sieť farmárov, ktorí vedú ekologické hospodárstva, ekofarmy. Títo farmári združení v celosvetovej sieti World wide opportunities on organic farms (Celosvetové možnosti na ekofarmách) ponúkajú dobrovoľníkom z celého sveta možnosť pozrieť sa ako ekologické hospodárstvo funguje. Za päť hodinovú výpomoc a zároveň priučenie sa ekofarmárčeniu vás hostia u seba doma. Pre nás ideálna šanca ako sa niečo nové naučiť, upratať si hlavy a načerpať sily. www.wwoof.com
Dlhá cesta pred nami
Rozhodnutie padlo. Teraz je na nás dosiahnuť to čo sme si zaumienili – trojmesačný dobrovoľnícky život na novozélandskej farme. Odchod plánujeme v novembri. Dovtedy sa musíme pripraviť na dlhú cestu, na tri mesiace s deťmi v prírode, na druhej strane zemegule. Určite to nebude ľahké, určite nás to bude stáť veľa síl. Možno sa naše očakávania nenaplnia, ale sny si treba plniť. Na jednom z našich obrazov doma je napísané – miluj svoj život. Hádam to zaľúbenie presne tam opäť príde.