Naša kríza
Voláme sa Matúšovci, Zuzka, Janči a naše deti Jakubko a Maroško. Sme rodinka, ktorá si ide svojou cestou alebo inak žije si svoj život a nie predstavy iných. Dospeli sme k tomu po našej rodinnej a manželskej kríze v roku 2012. Muž pracoval od nevidím do nevidím. Ja som bola celé dni sama s malými deťmi. Nemali sme čas na seba, na rodinu a na nás. Mohli sme vtedy zaťať zuby a kvôli deťom spolu vydržať, mohli sme sa rozísť alebo hrať pred druhými formu usporiadanej rodinky. My sme sa rozhodli riešiť to. Najprv manželskou poradňou, ktorá nám krásne objasnila, role manželky, manžela, matky a otca a priblížila nám základy partnerského života, ktoré by sa mali učiť na základných školách. Poradňa však nedokázala vyriešiť nedostatok času a kolotoč, v ktorom sa nachádza väčšina z nás. Práca, nákupy, deti, splátky, preplnené cesty, tlak a stres odvšadiaľ. Potrebovali sme si nájsť čas pre seba, pre naše nové nastavenie a potrebovali sme si od toho všetkého na chvíľu vydýchnuť. (Náš príbeh od krízy až po dnes v rozhovore s nami Ako žiť slobodnejší život.
Odchod na Nový Zéland
Odišli sme s celou rodinou (našimi deťmi, vtedy čerstvo 3 ročným Jakubkom a 20 mesačným Maroškom)na tri mesiace dobrovoľníčiť na Nový Zéland. S cestou na opačný koniec sveta vznikol aj tento blog. Nemali sme peniaze na to, aby sme vycestovali všetci tak ďaleko, preto sme vytvorili blog a na ňom priestor pre partnera Student Agency. Odpracovali sme si letenky blogovaním a vysielaním rozhlasovej relácie na rádiu Jemné Melógie. S odstupom času viem, že reštart na opačnom konci sveta nám bol súdení, aby sme sa s vami na týchto stránkach mohli podeliť o skúsenosť ako z krízy a ako z chaosu, v ktorom dnes žijeme aspoň čiastočne von. Na Novom Zélande sme spolu s deťmi pomáhali ekofarmárom. Za štyri hodiny výpomoci sme získali nocľah a stravu v biokvalite. Mali sme zároveň dostatok času na seba i na cestovanie. Dobrovoľníčením sme sa na chvíľu oslobodili od peňazí a mohli sme sa plne sústrediť na problémy, ktoré sme potrebovali riešiť. Zároveň sme sa veľa naučili o permakultúre, ktorá sa stala našim životným štýlom. Ako veľmi pohol reštart na Novom Zélande s našimi životmi sa môžete dočítať v článkoch, vypočuť si to v relácií Životný reštart pre rádio Jemné melódie alebo si prečítať rozhovor s nami, v ktorom máte všetko v kocke Cestovanie nám zachránilo rodinu.
Reštart na Slovensku
Po návrate domov sme neboli ani náhodou zamilovaný pár. Za tri mesiace sa nenapravilo to, čo sme žili dva roky. No po návrate domov sme boli odhodlaní ľudia zmeniť zabehnuté koľaje a žiť naplno tento jeden život bez ohľadu na názor iných. Tak sme predali krásny veľký dom. Vyplatili časť hypotéky, aby sme sa oslobodili od pocitu neslobody. Kúpili starý ovocný sad. Začali v ňom budovať permakultúrnu záhradu, ktorá nám pomáha k sebestačnosti tým, že si časť potravín vieme dopestovať sami. Miesto času strávenom v práci, sme v záhrade a vďaka tomu nemusíme zarobené peniaze míňať v obchodoch, ale radšej tráviť čas spolu na čerstvom vzduchu v objatí prírody. Znie to romanticky, ale je to niekedy aj drina:). Naša filozofia je, menej výdavkov, menej času stráveného v práci a viac s rodinou. Preto sme si plánovali postaviť nízkoenergetický slamený dom. Môžete sa o tom dočítať tu alebo opäť započúvať v relácii Životný reštart II. Napokon nám to život zariadil inak a postavili sme si malý, zdravý a ekologický mobilný dom.
Mobilný dom
Výdavky naň sú veľmi nízke, život v ňom po všetkých stránkach zdraví a navyše nám dáva slobodu. Vďaka nej veľa cestujeme (Thajsko a Kambodža 2016 a Škandinávia 2016). Mobilný dom zaujal množstvo ľudí ako riešenie, ktoré vám necháva dvere otvorené pre viacero možností, kým sa rozhodnete ako a kde chcete v budúcnosti žiť. Alebo keď jednoducho na veľký dom nemáte dostatok prostriedkov, či hypotéka je pre vás slučka na krku. O všetkom, ako sme ho stavali, akú má technológiu, prečo je zdraví atď. sme napísali množstvo článkov. Nič sme netajili a veľmi radi sme sa s vami o takýto prístup k bytovej otázke podelili. Začítajte sa do článkov alebo do popisu projektu. Do stavby mobilného domu, rovnako ako aj do realizácie permakultúrnej záhrady, sa zapojilo množstvo skvelých odborníkov. Uverejnili sme ich zoznam, aby ste nemuseli náročne hľadať, ale mali komfortne všetko poruke.
Náš život online
Pre mnohých je to nepredstaviteľné. Začali sme zverejňovať náš život. Nie len technické postupy okolo mobilného domu, nie len články o permakultúrnom pestovaní a nie len zážitky z našich ciest svetom, ale aj o nás ako osobách, ktoré sa za tie roky vyvíjajú a niekam smerujú. Samozrejme nie preto, že sa potrebujeme niekde vidieť, počuť a čítať v médiách. Ale preto, že žijeme reálny život a pasujeme sa s podobnými problémami ako vy. Možno len pocit, že v tom nie ste sami, pomôže niekomu z vás uvidieť pravdu. Možno náš prístup k životu povzbudí niekoho z vás urobiť rozhodnutia, na ktoré sa dlho odhodlávate. To, že sme v písaní šli viac do hĺbky nášho života, to že sme vždy priznali aj chyby a prešľapy, priznali, že náš život je na jednej strane krásny, ale na druhej je to drina, si získalo dôveru mnohých z vás a my sme dostali za tie roky silnú pozitívnu spätnú väzbu. Jednoducho sa nám ukázalo, že to má zmysel. Preto ďakujeme za každý mail, správu i osobný pozdrav pri náhodných stretnutiach. Vieme, že ľudí, ktorí snívajú o živote podľa seba, alebo ho aj reálne žijú je podstatne viac. Z hĺbky srdca vám prajeme, aby ste našli svoju cestu a svoj spôsob, ako ten svoj život naplniť sebou a hodnotami, ktoré stoja za to.
Ak sa vám články na našom blogu páčia, prosím zahlasujte za náš blog v súťaži Bloger roka. Záleží nám na tom.Nejde o titul, nejde o výhru, ide o príležitosti, ktoré nám táto súťaž otvára. Aj vďaka nim vznikajú zaujímavé články. HLASUJ TERAZ TU. Ďakujeme.
Napokon urobte si vlastný názor…V každej etape sme iní, rozvíjajúci sa. Dnes sme niekde, kde už o pol roka opäť nebudeme.
Prečítajte si náš životný príbeh do LifeResetu tu.
Jeden deň s nami: ako vyzerá náš bežný deň pre magazín Apríl tu.
O našej výchove detí pre Eduwold tu.
Alebo si pozrite dokument Família (RTVS) pol roka od návratu zo Zélandu domov tu.
V Nočnej pyramíde (Slovenský rozhlas ) po Novom Zélande.
Novinárka a matka dvoch synov. Na UK v Bratislave som vyštudovala žurnalistiku a na Vysokej škole medzinárodných a verejných vzťahov v Prahe som získala magisterský diplom z medzinárodných a diplomatických štúdií. V médiách pôsobím od mojich 17tich rokov. Moja milovaná práca je mojím poslaním. Píšem, už nie o politike, ale o nás, lebo moja rodina je pre mňa hnacím motorom k lepšiemu, zdravšiemu a hodnotnejšiemu životu. Mám rada ľudí, prírodu a silu prítomného okamihu s najmilšími.
Viac na www.matusovci.skStavebný inžinier a skvelý otec. Titul získal na STU v Bratislave. Pracuje ako projektant TZB, teda navrhuje technológiu do domov a priemyselných či obchodných objektov. Pri svojich projektoch dáva dôraz na obnoviteľné zdroje a zaujíma sa o ostrovné systémy. Je milovníkom prírody. Rád sa hýbe, preto pravidelne ráno beháva, v zime pláva v zamrznutých jazerách a počas celého roka s radosťou "pracuje" v záhrade. Je veľmi zručný, vďaka čomu vlastnými rukami postavil náš mobilný dom a veľkú časť interiéru s nábytkom.
Viac na www.matusovci.skPrvorodený syn je veľmi vnímavým dieťaťom. Miluje knihy, stavebnice, hranie sa v pieskovisku aj na strome. Rád si kreslí, spieva a tancuje. Keď vyrastie, chcel by byť futbalistom alebo cyklistom ako Sagan. Ešte sa nevie celkom rozhodnúť. Najpríznačnejší pre neho je jeho podrezaný jazyk, asi po mame:-). Rozpráva a rozpráva, až sa obávame, že si ten jazyk zapletie..
Mladší synček je maznáčik, ale aj tréner nervov. Je veľmi živý, má rad fyzické aktivity, ako lezenie po stromoch, majstrovanie v dielni a ešte je aj úžasný gazda, ktorý sa s láskou stará o naše zvieratá a záhradu. Miluje dotyk a maznanie. Na druhej strane už teraz sa ukazuje, že v živote bude mať široké lakte. Jakubko a Maroško sú dokonalou kombináciou – „čo jeden „nevykecá“, to druhý „vybije“.