BLOG ROKA 2016 - 3.miesto
  • SME AJ NA FACEBOOKU
  • ODOBERAŤ INFO
  • KONTAKT
LifeResetLifeResetLifeResetLifeReset
  • O nás
    • LifeReset = U Matúšov v sade
    • HomeReset
    • LifeStart
  • ČLÁNKY O
    • U Matúšov v sade
    • Mobilný dom
    • Permakultúra
    • Škandinávia
    • Thajsko a Kambodža
    • Nový Zéland
    • Najnovšie články
  • Projekty
    • Vzdelávanie LifeStart 2020
    • HomeReset 2018
    • Mobilný dom II 2016
    • Škandinávia 2016
    • Thajsko a Kambodža 2016
    • Mobilný dom 2015
    • Slamený dom 2014
    • Permakultúrna záhrada 2014
    • LIfeReset 2014
    • Nový Zéland 2013
  • Čo sa chystá
  • Eshop

Mobilný dom 2015

    Home Mobilný dom 2015

    Slobodný domov bez záruky

     

    Tento projekt vznikol ani nie tak z našej vôle, ako z vôle Boha, osudu, či kto v čo verí. Nevznikol preto, aby sme mali o čom písať, ale mali kde bývať. Nie je to univerzálne riešenie bytovej otázky, ale našej osobnej, pre vyriešenie našej jedinečnej situácie. Je skonštruovaný pre potreby našej rodiny a nie ako katalógový domček. Verím, že tomu rozumiete a vezmete si z projektu Slobodný domov len to, čo potrebujete a nebudete seba a iných zaťažovať tým, čo nepotrebujete:-).

    DSC_0644mm

    Naša cesta k bývaniu

    Ako som v úvode spomenula, naše komplikácie s bývaním nevznikli len tak náhodne. Všetko čo sa nám udialo bolo aj preto, aby sme nezabudli na to, prečo sme museli odísť až tak ďaleko.  Začať žiť inak, teda podľa seba a nie podľa predstáv iných. V skratke, sme rodina s dvoma malými synmi, ktorá odišla na tri mesiace dobrovoľníčiť na novozélandské ekofamy, aby reštartovala svoj život plný zhonu. Po návrate domov, sme predali dom, kúpili starý sad, ktorý postupne premieňame na permakultúrnu záhradu a v neposlednom rade, sme si plánovali postaviť slamený rodinný dom. Keďže nejde o rozprávkový príbeh, ale skutočný život, nie všetko v ňom vychádza podľa predstáv. No sme presvedčení o tom, že na každú komplikáciu existuje riešenie. Namiesto slameného rodinného domu,  sme si postavili dočasný, mobilný dom, ktorý je našim dočasným zariadením staveniska. Spletitý príbeh od Slamáku k mobilnému drevodomu si môžete prečítať v článku Mobilný dom miesto slameného. Čo sa stalo?

    TBP_1631

    Mobilný dom

    Všetko je tak, ako má byť. V relatívne krátkom čase, rýchlo, ekonomicky, ekologicky  a flexibilne sme potrebovali vyriešiť bývanie. Preto vznikla myšlienka drevodomu, ktorý je konštrukčne vyriešený tak, aby sme ho po doslúžení mohli odviesť novému majiteľovi. Rozmery domu  (vyše 3m x 10m) sú prispôsobené rozmerom potrebným na prepravu kamiónom.  Skladá sa z dvoch samostatných dielov – prízemia a druhého poschodia, ktoré sú navzájom priskrutkované.  Obe časti sa žeriavom naložia na dva kamióny a dopravia na miesto určenia. Rozložením na dve časti sme zväčšili veľkosť domu a umožnili transport. Dom je pripojený na inžinierske siete, na prípojku vody, elektrickej energie a kanalizáciu. Strecha je zelená – vegetačná, čím sme vyriešili otázku prehrievania sa plochej strechy. Dom je postavený z ekologických materiálov, na čom nám záleží, či už z pohľadu ekológie Zeme, alebo zdravia našej rodiny.

    TBP_1736

    Miesto slamy drevo

    Ide o ekologický (drevodomy zanechávajú jednu z najnižších uhlíkových stôp) drevodom, preto má drevenú rámovú konštrukciu. Je difúzne otvorená a na jeho izoláciu sme použili ekologickú izoláciu ECOSE technology bez formaldehydu, založenú na rýchlo obnoviteľných materiáloch, na rozdiel od materiálov na petrochemickom základe. Pri celej výrobe domu sme mysleli na použite prírodných spojív bez formaldehydu, fenolov, akrylátových živíc, či prídavných umelých farbív.  Uvedomujeme si, že dom nie sú len steny a krásny nábytok, ale aj jeho skladba, ktorá výrazne ovplyvňuje psychické a fyzické zdravie. Snažili sme sa postaviť malý, ale za to kvalitný domček, ktorý bude tešiť všetky naše zmysly, vôňu, dotyk, zrak aj sluch. Z množstva produktov na trhu sme si vybrali tie, ktoré sme uznali za najkvalitnejšie a najvhodnejšie na vytvorenie nášho zdravého domova.Uvádzame preto tie, s ktorými máme vlastnú skúsenosť a ktoré nám odporúčali odborníci v daných oblastiach.

    Kitchen is dayroom

    Domov nie je len pre oko atraktívny interiér, ale aj príjemné pocity z bývania s pôžitkom, z interiéru, ktoré hrá na všetky zmysli.

    Prírodné materiály 

    Na výrobu stien sme použili síce OSB dosky, ale v kvalite E0 (opäť bez formaldehydu). Ak sa aj nejaký v dome uvoľní, zachytia ho špeciálne sadrokartóny Rigips Activ’Air, ktoré viažu formaldehyd a odstraňujú ho z ovzdušia. O zdravú klímu sa postará aj drevený obklad z červeného smrekovca od spoločnosti WCUT, ktorá má v interiéri liečivé antibiotické a aromaterapeutické účinky. Pôžitok z chodenia po teplej a mäkkej podlahe zabezpečil korok a prírodné marmoleum na zemi, ktorý okrem iného aj príjemne vonia od spoločnosti Trems s.r.o.. V dome sú použité nábytky hlavne z masívneho dreva, bez laminátu, melamínových fólií,  drevotriesky  a podobne. Výnimku tvorí kuchyňa, ktorú sme podobne, ako niektoré stavebné materiály (napr. dvoje okrúhle okná), zohnali cez internetový bazár. Kuchyňa bola z novostavby, v ktorej ju noví majitelia nechceli, pretože sa im nepáčila. Našej kuchyni linka sadla ako uliata.

    unnamed9Týmto krokom sme zabili dve muchy jednou ranou. Ušetrené tisíce za novú kuchyňu sme investovali do kvalitných prírodných materiálov a recyklovali sme nábytok. 

    Technológia 

    Masívny nábytok v dome je vyhotovený z veľkej časti svojpomocne, preto sme potrebovali objednať celé tabule drevených plošných materiálov na jeho výrobu od Démos trade. Veľké tabule vodeodolnej preglejky sme využili na vytvorenie priečok prírodnej kúpeľne z dreva a marmolea, bez použitia keramickej dlažby, či obkladu. Viac o materiáloch v mobilnom dome v článku Z čoho postaviť slobodný domov a skutočný domov. V neposlednom rade sme prihliadali aj na efektívnu a zdravú technológiu. Kúrenie v dome sme preto vyriešili infračerveným podlahovým vyhrievacími fóliami od Ramis eu, jednotkou na trhu s heatflow. Tieto elektrické podlahové fólie má rovnakú vlnovú dĺžku ako je vlnová dĺžka človeka, preto nevytvárajú škodlivý elektosmog. Doplnkom k zdravému kúreniu a (tiež záložný plán v prípade výpadku elektriny) sú krbové kachle od spoločnosti Thorma. Viac o celej technológii domu v článku Technologické „vychytávky“ mobilného domu.

    bathroom mm

    Ťažisko materiálov tvorí drevo, korok, marmoleum v kombinácií so sadrokartónom. Ešte aj v kúpeľni sme si namiesto keramiky vybrali vodeodolnú preglejku, masívny nábytok a prírodné marmoleum na zem, vďaka čomu pôsobí kúpeľňa teplo a príjemne.

    Koľko to stojí?

    Cena malého mobilného domu je relatívna. My sme si ho postavili svojpomocne. Manžel je stavebný inžinier a po porade s kolegami z rôznych profesií, narysoval technické výkresy a za pár dní, spolu s mojim otcom, vyhotovil všetkých 12 stien tohto drevodomu. Pozor, nikdy pred tým to nerobil a zvládol to. No je potrebné povedať, že je technicky veľmi zručný a vďaka svojej profesii má technické uvažovanie. Samotná montáž už bola „brnkačka“. V každom prípade, či už svojpomocne, alebo s firmou, malý dom stojí vždy menej, ako veľký. Je preto dostupnejší, a to ako pre mladých, tak aj pre starších. Ak ste zručnejší, môžete sa pustiť do stavby svojpomocne, lebo opäť väčšinou platí, že na malom je menšie riziko komplikácií a zložitostí. Cena len pre orientáciu sa pohybuje od 15 tisíc eur, ak sa rozhodnete pre svojpomocnú realizáciu a lacnejšie materiály. Čím viac práce si dáte urobiť a čím kvalitnejšie materiály uprednostníte, tým vyššia je jeho cena, ktorá môže narásť aj o ďalších 10 tisíc eur. Nás stavba pri štandarde, ktorý sme si nastavili vyšla bez ceny práce približne na 25 tisíc.

    Podlahová plocha domu by mohla byť až 60m2, no uprednostnili sme otvorené galérie, aby sme priestoru dodali vzdušnosť, preto užívame len 45m2.

    Neutopiť peniaze na pozemku

    Myšlienka mobilného domu bola aj tá, aby sme nevyčerpali všetky úspory na stavbu rodinného domu a mohli bývať priamo na pozemku. Na jeho osadenie postačí aj prenajatý pozemok s prípojkami, nie je nutné ho hneď kupovať.  Podstatná informácia je tiež výška nákladov na údržbu takého maličkého domu. Výdavky na malý dom sú výrazne menšie, ako na veľký.  Samozrejme Slobodný domov, má aj nevýhody. Hlavne jednu. (O ďalších vám povieme po čase užívania.) Je malý. Ide skutočne o bývanie v malom vyše 3m širokom a 10 metrov dlhom domčeku. Je to preto aj odvážne bývanie, hlavne ak máte malé deti. Reakcie okolia nemusia byť práve chápavé a povzbudzujúce.  No v dome budeme bývať  my a nie oni, lebo žijeme svoj život a nie predstavy iných.

    TBP_1571

    Veľké upratovania

    Vytvoriť v takomto „domčúriku“ nie provizórny, ale regulárny priestor pre štvorčlennú rodinu nie je vôbec jednoduché.  Túto úlohu nám pomohla riešiť interiérová dizajnérka Veronika Kotradyová. Spoločne sme si uvedomili, že nie je umenie navrhnúť veľký dom s množstvom možností, ale malý, tak aby v ňom malo všetko svoje miesto. Keďže je potrebné myslieť pozitívne, obrátili sme si vedome túto nevýhodu na výhodu. Museli sme opäť urobiť veľké upratovanie (na všetkých úrovniach) a vzdať sa mnohých vecí (niektorých aj so slzou), ktoré sme so sebou ťahali celé roky. Staré veci odišli a vytvorilo sa miesto pre nové. Energetický tok začal prúdiť.

    Ak sa vám články na našom blogu páčia, prosím zahlasujte za náš blog v súťaži Bloger roka. Záleží nám na tom.Nejde o titul, nejde o výhru, ide o príležitosti, ktoré nám táto súťaž otvára. Aj vďaka nim vznikajú zaujímavé články.  HLASUJ TERAZ TU. Ďakujeme. 

    DSC_0573mm

    Viac informácií nájdete v článkoch na našom blogu, kde opisujeme celý postup, technológiu, interiér a život v mobilnom dome. Stačí si „zalistovať“.

    Mobilný dom miesto slameného. Čo sa stalo?!

    Reportáž o stavaní mobilného domu svojpomocne I.

    Technologické „vychytávky“ mobilného domu – reportáž pokračovanie II.

    Z čoho postaviť slobodný domov a skutočný domov III.

    Exkluzívne! Rozhovor s konštruktérom mobilného domu

    Korok mäkký a teplý ako sám domov

    Sadrokartón v mobilnom dome ako prírodný materiál?

    Čo sa ukrýva pod dyhou alebo ako rozpoznať masív

    Vôňu a dotyk dreva nenahradí žiadny iný materiál

     

     

    Zdieľaj tento článok:

    • Click to share on Facebook (Opens in new window)
    • Click to share on Twitter (Opens in new window)
    • Click to share on Google+ (Opens in new window)
    • Click to email this to a friend (Opens in new window)

    Odborníci

    Tu zadat
    mm

    Doc.Ing. Veronika Kotradyová, PhD – interiérová dizajnérka

    Venuje sa nie len dizajnu nábytku a interiérov, ale aj poradenstvu v oblasti zdravého bývania. Špecializuje sa konkrétne na vplyv dizajnu na ľudské telo a myseľ (Body Conusious Desing). Je zakladateľkou BCD Laboratória. Viac v priečinku odborníci, na webe www.bcdlab.eu V rozhovore tu.
    mmm

    Ing. Ján Matúš - projektant TZB

    Janči študoval na STU v Bratislave. Je stavebný inžinier so zameraním na technické zariadenie budov. Preto si vzal pod taktovku technológiu domu, vykurovanie, vodu a odpadové hospodárstvo. Špecializuje sa na vykurovacie systémy...Viac v priečinku odborníci a v článku Rozhovor s konštruktérom mobilného domu
    Milan Grega archit mm
    Ing. Milan Grega – Jakub– architekt
    Vzhľad, architektúru mobilného domu navrhoval architekt Milan Grega – Jakub. Našou spoločnou predstavou bolo prepojiť moderný tvar domu s permakultúrnou záhradou a s celým prostredím starého sadu...Milana, nášho priateľa a skvelého odborníka, odporúčame všetkými desiatimi pre akékoľvek typy domov a stavieb. Kontakt: milan.grega@gmail.com mmm na web
    Ing. Michal Široký– špecialista na sadrokartón
    Michal Široký ma vyštudované odpadové hospodárstvo na SPU v Nitre. Vďaka jeho usmerneniam sme do nášho mobilného domu vybrali zdravé materiály ako air activ sadrokartón či akustické podhľadové dosky Rigiton. Pre spoločnosť Rigips pracuje od 2008... Prečítajte si rozhovor s ním Sadrokartón ako prírodný materiál? www.rigips.sk
    biueee mini

    Richard Bielek – špecialista na drevo
    Síce vyštudoval elektrotechniku, už 15 rokov sa venuje svetu, v ktorom centrum tvorí drevo. Je odborníkom na rezivo a drevostavby a k tejto téme sa vyjadruje pre rôzne médiá. Pravidelne prispieva odbornými článkami do časopisu Urob si sám a spravuje portál via na www.wcut.sk v priečinku odborníci a o kvalite dreva, životnej filozofii a o tom, že sa neoplatí šetriť na zdraví, v rozhore Dotyk a vôňu dreva nenahradí žiadny umelý materiál.
    mmm
    Ing. Alexander Frank a Miriam Macejková - špecialisti na korok a prírodné linoleum
    Odborníci zo spoločnosti Trems s.r.o. sa ku korku dostali osudovo náhodne:-) Očaril ich svojou originalitou. „Oslovila nás kvalita. Korok nie je obyčajný sortiment v porovnaní napríklad s laminátmi, ktorých je na trhu mnoho, korok je kvalitný a výnimočný produkt.“ Viac v rozhovore Korok príjemný a mäkký ako sám domov, v priečinku odborníci a na www.trem.sk mmm
    Rastislav Sivulič - odborník na vyhrievacie fólie Heatflow
    Pán Sivulič je konateľom spoločnosti Ramis eu, ktorá prišla ako prvá na trh pred piatimi rokmi s infračervenými výhrevnými fóliami. Patria medzi top spoločnosti v tejto oblasti, a práve preto sme sa obrátili s našim elektrickým podlahovým kúrením práve na nich. O Heatflow sa dočítate aj v článku Technologické vychytávky mobilného domu www.ramis-eu.sk

    Copyright 2016 LIFERESET | BLOG ROKA 2014 a 2015 | Design by EXWEB
    • O nás
      • LifeReset = U Matúšov v sade
      • HomeReset
      • LifeStart
    • ČLÁNKY O
      • U Matúšov v sade
      • Mobilný dom
      • Permakultúra
      • Škandinávia
      • Thajsko a Kambodža
      • Nový Zéland
      • Najnovšie články
    • Projekty
      • Vzdelávanie LifeStart 2020
      • HomeReset 2018
      • Mobilný dom II 2016
      • Škandinávia 2016
      • Thajsko a Kambodža 2016
      • Mobilný dom 2015
      • Slamený dom 2014
      • Permakultúrna záhrada 2014
      • LIfeReset 2014
      • Nový Zéland 2013
    • Čo sa chystá
    • Eshop
    LifeReset
    loading Zrušiť
    Post was not sent - check your email addresses!
    Email check failed, please try again
    Sorry, your blog cannot share posts by email.