LifeReset logo
Vyhľadať
Close this search box.

Online trieda

Urobte si kvetinové záhony pre rozprávkovú záhradu

Zeleninová záhrada je pre mnohých synonymom driny. Miesta, kde MUSIA pracovať, kde je vždy nejaká burina, škodci, ale na druhej strane, aj chutná zelenina. Niekedy jej plody vyvážia všetky ostatné negatíva. Pre niektorých je relax, rovnako ako pre iných fitko. Pre nás je to hlavne nádherné miesto s príjemnou atmosférou. Milujem prechádzať okolo záhonov, posadiť sa na ich okraje z drevených trámov a doslova sa ďobkať v zemi. Toto miesto zbožňujú aj naše deti. Ako je to možné, keď ešte jej plody poriadne nedozreli? Jednoducho, naša záhrada je krásna.


Urobte si kvetinové záhony pre rozprávkovú záhradu

Naša vidiecka, prírodná, kvetinová záhradka. 

Kvety pre potešenie duše

Predstavte si dlhé riadky vysadenej zeleniny niekde vzadu za domom, kde ich nikto nevidí a teda ani vy. Potešenie zo života záhrady máte, iba keď dozadu vybehnete, inak ste o tento dôležitý proces a výsledok vašej práce ukrátený. Dlhé riadky, ktoré možno nestíhate plieť a okopávať, sú schované. A ak nie sú, možno sa idete uštvať ich neustálou údržbou, aby susedia a návšteva nepovedali, akú máte zanedbanú záhradu. A možno si poviete, koniec! Zrušíme to a vysadíme „trávnik a tujky“. Jednou z možností, ako pestovanie nezabaliť, (pretože vaše potraviny sú vaše, ozajstné a zdravé) je vytvoriť si estetické a vysoko funkčné vyvýšené záhony (o ich výhodách, aj to ako sa dočítate tu). Môžu mať rôzne tvary, veľkosť, môžu byť z rôznych materiálov a mať rôzny vzhľad od moderného, až po vidiecky. Premysleným dizajnom (aj po technickej a funkčnej stránke)  viete zo zeleninovej záhrady vytvoriť umelecké dielo. Na to, aby záhrada, aj tá zeleninová, získala ten správny šmrnc, potrebujeme v nej zakomponovať kvety. Krásne, voňavé, vznešené, jednoducho pestrý skvost prírody, vďaka ktorému vytvoríte príjemnú atmosféru na mieste, ktoré pre mnohých znamená drinu. Presne pre tento dôvod, aby zeleninová záhrada bola aj miestom oddychu, krásy a tiež veľkou službou pre zeleninu samotnú, sme sa rozhodli doplniť ju kvetinovým záhonom.

Urobte si kvetinové záhony pre rozprávkovú záhradu

Záhradné architektky Monika Gálová a Lucia Kováčová viedli kvetinový workshop u nás v sade. Vďaka nim sme spoznali, aj sa rozpamätali na staré kvetiny našich babiek:-).

Anglická škola 18 druhov

Našu záhradu sme opäť zverili do rúk odborníkom. Tento krát,mladým záhradným architektkám Monike Gálovej a Lucii Kováčovej. Dievčatá boli pri vytváraní našej záhrady od úplných počiatkov – pri dizajnovaní, vytýčení záhrady až po jej realizácii spolu s permakultúrnou dizajnérkou Patríckou Černákovou. Mali preto jasnú predstavu o tom, aký kvetinový záhon vytvoriť, aby sme celú záhradu scelili a pokračovali v prírodnom a tradičnom štýle. Dievčatá si pripravili projekt, podôrysy záhonov, zoznam kvetín, aj materiálov na založenie záhonov. „Záhon vytvoríme podľa princípov Anglickej školy osemnástich druhov kvetín,“ vysvetľuje mi Lucia Kováčová. Pýtam sa čo to znamená a ona mi odpovedá –„ Záhon vytvoríme podľa pravidiel Anglickej školy, ktorej princíp je založený na prestriedaní osemnástich druhov trvaliek,“ vysvetľuje mi Lucia Kováčová.Pýtam sa čo to znamená a ona mi odpovedá –„ Podľa anglickej školy, by v záhone malo byť optimálne 18 druhov trvaliek, aby sme docielili efekt krásneho kvetinového záhonu a nie pre ombinovanej džungle.“  Počúvam ich rozprávanie a postupne si uvedomujem, že navrhnúť taký záhon, nie je vôbec jednoduché. Opäť im zdôrazňujem, že záhon by mal byť čo najviac bezúdržbový. Monika ma ubezpečuje –„Samozrejme, všetky rastliny sú trvalky, ktoré sa každoročne samé obnovujú a hlavne, sú to naše tradičné rastliny, ktoré môžeš vidieť v predzáhradkách starých babiek. Práve tie sú veľmi odolné a silné rastliny, pretože sú naše a zvyknuté na naše podmienky.“

Urobte si kvetinové záhony pre rozprávkovú záhradu

Ak chcete mať aj s kvetinami čo najmenej práce, zasaďte si trvalky. Najlepšie naše klasické druhy, ktoré sú odolné a zvyknuté na naše podmienky.

Kvetinový kultivar?

Keď som sadenice kvetín zbadala, bola som veľmi prekvapená. Boli medzi nimi kvety, ktoré skutočne vídavam v predzáhradkách domov v našej dedinke. No boli tam aj také, ktoré sa na mňa usmievajú už pri našej bráne – myší chvostík, teda rebríček obyčajný. Zasadili by ste ho medzi okrasné kvety? „Tento rebríček je už kultivar, čo znamená, že je vyšľachtený tak, aby sa potlačili niektoré jeho prirodzené vlastnosti a naopak vyzdvihli tie, ktoré majú okrasnú, alebo inú požadovanú funkciu,“ ,“ hovorí Lucia a ukazuje mi Levanduľu, na ktorej je jasne vidieť veľmi sýtu farbu kvetov. „Kultivary byliniek sa môžu používať do čajov alebo na iné užívanie, ale práve ich liečivá vlastnosť by mohla byť šľachtením potlačená a výsledný účinok o niečo slabší ako u divo rastúcich druhov,“ upozorňuje ma Monika.  Záhradné architektky tiež tvrdia, že nie je dobré mať v záhrade len monokultúry. Teda vo veľkom vysadený len jeden druh kvetín, kríkov, stromov, či zeleniny. Práve pre dosiahnutie rovnováhy, by v záhrade mali byť zastúpené viaceré typy vegetácie.  Čo sa kvetov týka, najlepšie používať spomínané tradičné druhy, také, aké rastú v našom okolí na poliach, na lúkách a v lesoch. Že takýto záhon môže vyzerať príliš obyčajne, alebo divoko? Nemusí! Správnou kombináciou kvetín vieme docieliť zaujímavé farebné záhony, ktoré navyše kvitnú od jari do jesene.

Urobte si kvetinové záhony pre rozprávkovú záhradu

Delfínium je jedným z našich tradičných druhov kvetín, ktoré patrí medzi vyššie kvetiny, a preto sú výbornými dominantami záhonov. Dobré je však kombinovať ho s nižšími rastlinami, o ktoré sa môže oprieť, alebo mu pomôcť kreatívnou a estetickou oporou.

Obuť kvetiny

Kvety už len samé o sebe sú nádherné. Ich krásu môžeme zvýrazniť tým, že ich správne obujeme. Čo to znamená? Vytvoriť im zaujímavý priestor na sadenie – v našom prípade záhon so suchým múrikom. Zo starých škridiel, dreva, kameňa a tehál sme s architektkami a účastníkmi workshopu o zakladaní kvetinového záhonu u nás v sade, vytvorili nádherný organický záhon. Bola to zábavná skladačka materiálov, tak aby do seba dôkladne zapadli a vytvorili stabilnú oporu. „Najviac ma bavilo práve skladanie suchého múrika, pretože pri tejto činnosti som si aj skvele oddýchla,“ pochvaľovala si Beatka, ktorá aj takto „unikla“ zo stereotypu matky dvoch detí. Suchý múrik dodal našej záhrade neuveriteľné čaro. Tým, že nie je rovný a úhľadný, ale krivolaký ako sama príroda, dodal záhrade plastický a kreatívny ráz.  Múrik sme na viacerých miestach prerušili oddychovými zónami. „Kvety je treba si užiť aj tak, že si medzi ne sadnete, nadýchnete sa ich vône a čo je veľmi dôležité dotknete sa ich,“ zdôraznili záhradné architektky. Priamo v záhone preto vnikli zo starých trámov lavičky. „Veľmi rady používame do záhonov rastlinu, ktorá do záhona vnesie ľahkosť a vzdušnosť. Sú to rôzne druhy okrasných tráv. Výborne sa hodia práve do oddychových zón, k lavičkám, pretože lákajú k dotyku a najmä deti sa s nimi radi hrajú a ich pohybom vo vetre sa dostáva do záhona dynamika.  Navyše vzbudia vo vás dojem, že sa môžete zhlboka dýchať,“ vysvetlila Lucia.

Urobte si kvetinové záhony pre rozprávkovú záhradu

Kvety potrebujú dobré topánky – črepníky, záhony a iné krásne a efektné miesta na posadenie. Potrebujú tiež obliecť, napríklad do slameného svetra:-).

Kvety je dobre aj obliecť

Keď už majú kvetiny topánky, musia mať aj šaty. Záhon sme vystlali kartónom, ktorý zadusí trávu, čo je veľmi jednoduchý spôsob, ako si pôdu pripraviť na sadenie. Do záhonov sme, rovnako ako pri tých zeleninových, dali staré drevo, ktoré presne ako špongia nasiakne vodou a rastliny zásobuje vlahou. K zemi sme primiešali trošičku odstáteho hnoja a kvety mohli ísť do zeme. „Najčastejšou chybou, alebo skôr mýtus je, že ľudia si pri sadení vykopú jamku, tú zalejú vodou a do nej posadia rastliny. Nie je to však nutnosť. Či pôdu zalejem minútu pred, alebo po sadení nezaváži, no ušetríte si tak sadenie do blata, čo nie je veľmi praktické,“ upozorňuje Monika a Lucia to tiež zdôrazňuje – „Vitálnosť rastliny nijako výrazne neovplyvní zálievka pôdy pred sadením, rastlina sa ujme rovnako.“ Do pripraveného záhonu sme natiahli geotextíliu, ktorá nie je ekologickým materiálom. Ale k pomeru práce, ktorú nám ušetrí, tým, že záhon netreba plieť a rastliny sa prehnane nerozrastú, sme ju predsa použili. Geotextíliu sme po výsadbe zakryli slamou, ktorá tiež udržuje vlhkosť a teplo. Záhon sme teda vo finále obliekli do teplého slameného svetra, na ktorom ich krása len vynikne!

Urobte si kvetinové záhony pre rozprávkovú záhradu

Vzdušnosť záhonu sme docielili vysadením rôznych druhov rastlín a ich doplnením okrasnými trávami.

Symbiózne sadenie

Rastliny sme rozmiestnili podľa základných pravidiel. Nižšie rastliny po okrajoch a vyššie do stredu, pričom práve vyššie – kostrové rastliny ako delphinium sme kombinovali s takými, ktoré majú bohaté listy a vedia byť pre ne oporou. Napríklad hemerocallis, echinaceu, margaretu . K okrasnému maku sme vysadili  rudbeckie, a to preto, aby po jeho odkvitnutí, keď  listy na leto zatiahnu, zakryli prázdne miesto a záhon stále pôsobil sviežo a farebne. K popínavej ruži sme posadili levanduľu, ktorá odpudzujú vošky. Pre ružu sme vyrobili z oporu z roxorových tyčí , ktorú sme jednoducho poprepájali paličkami uviazanými špagátom. Toho čo ho sa najmä Janči najviac obával bolo, aby obluk nevyznel gýčovo. Na šťastie pre jeho jednoduchosť a prostosť materiálov výborne zapadol do záhrady. Otázku opory vysokých kvetín sme vyriešili tiež veľmi kreatívne. Stačili nám laty zo starého roštu postele, odrezky z duba a farby. Okrúhle odrezky sme už spolu s deťmi pripevnili na laty a vďaka hlavne Jakubkovej pomoci sme z opory urobili usmievavých smajlíkov, ktorí nás vítajú hneď pri vstupe do záhrady. Radosť do takej záhrady chodiť!!! A ešte ju aj nemusíme schovávať!

Urobte si kvetinové záhony pre rozprávkovú záhradu

Tvor, ktorý vám zastaví čas a inšpiruje vás premýšľať nad jednoduchosťou a dokonalosťou sveta zároveň.

Nebojuj s prírodou a ona ti pomôže

Naša záhrada je teda iná, efektívna a krásna. Prináša nám dennodenne radosť, pretože z nej majú pôžitok všetky naše zmyli – chutí, vonia, pýta si dotyk, poteší zrak, a ešte ju je aj počuť. Ako? Tým, že do nej prilákame život – užitočný hmyz, vtákov, jašterice…Záhrade aj týmto živým bytostiam, ktoré neodlučiteľne patria aj k životu človeka, urobíte službu ak im ponúknete vodu -pitítko. Ako hovorí Erika Galanská, permakultúrna dizajnérka pre školské dvory a záhrady – voda to je základ, voda je život. V malom jazierku alebo stačí starý hrniec s vodou si vznikne živý dokument kolobehu prírody, ktorý uchváti nie len deti, ale aj dospelých. Sú to tie vzácne momenty, kedy na chvíľu vypnete a zamýšľate sa nad prostými otázkami – čo to v tej vode je? Alebo nad tými filozofickými – aká úžasná a dokonalá je príroda…Zvieratká nakŕmte a oni sa vám prídu zavďačiť svojou spoločnosťou. Zaveste pri záhrade vtáčiu búdku, alebo vyrobte pre bzučiacich návštevníkov hmyzí hotel. Nikdy už nebudete v záhrade sami. Spoločnosť vám budú robiť tvory, ktoré vám zastavia čas a pripomenú silu prírody. A aj to je súčasť atmosféry, ktorú môže mať vaša záhrada.

 FOTO: www.helenakurus.sk a www.tomasbencik.com

Súvisiace články:

Desať typov ako vytvoriť hravú záhradu 

Záhrada tak trochu, dosť, inak

Jakubková a Marošková čarovná záhradka 

Viac fotografii na lifereset Facebooku tu. 

Urobte si kvetinové záhony pre rozprávkovú záhradu         Urobte si kvetinové záhony pre rozprávkovú záhradu

Urobte si kvetinové záhony pre rozprávkovú záhradu          Urobte si kvetinové záhony pre rozprávkovú záhradu

Tiež sa ti môže páčiť

Predošlé
Ďalšie

Získajte najnovšie články

Prihláste sa na odber upozornení od nás a buďte prvý, kto sa dozvie o našich ponukách a článkoch.

Sledujte nás: