LifeReset logo
Vyhľadať
Close this search box.

Online trieda

Kde a ako na stavbe ušetriť a o nič sa neukrátiť

Projekt nášho mobilného domu za 25 tisíc, ktorý prezentujeme ako veľmi zdravý a ekologický, vyvolal na internete diskusiu. Týka sa hlavne ceny. Je možné postaviť stavbu za 25 tisíc eur? Radi sa s vami podelíme o detaily, ako sme dokázali za takú nízku sumu postaviť dom.

Kvalita je priorita číslo jedna

Dom, v ktorom žijú deti a ľudia celkovo, by sme v žiadnom prípade nemali ukracovať o kvalitné materiály. Náš pôvodne mobilný dom sme plánovali ako nízkorozpočtový projekt. Malo to byť naše dočasné bývanie, kým postavíme rodinný dom zo slamených balíkov a následne ho predáme. Do cesty sa nám, vďakabohu, dostala interiérová dizajnérka Veronika Kotradyová, ktorá sa špecializuje na vplyv dizajnu na ľudské telo a myseľ (Body Conscious Desing). Veľmi jednoducho nám vysvetlila, aký vplyv a dôsledky majú moderné interiéry s množstvom syntetických materiálov. Napríklad imitácie dreva na laminátových plávajúcich podlahách, laminovanom nábytku či keramickom obklade v nás vytvárajú zmätok. Hlavne u detí, ktoré nevedia rozlíšiť, čo je skutočné, či môžu prostrediu a svetu, v ktorom vyrastajú veriť. Človek nevníma svet len okom, ale stále viac všetkými zmyslami. Interiér by mal byť pekný a zároveň príjemný na dotyk, vôňu i sluch. Toto vnímanie nás doviedlo k reťazcu rozhodnutí, kde chceme šetriť a kde priplatiť.

Kde a ako na stavbe ušetriť a o nič sa neukrátiť
Milióny rokov človek žil v lese a skúsenosti s prírodnými materiálmi ako drevo, korok, hlina, kožušina, kameň, koža sú pre nás natoľko dôverne známe, že ich máme dokonca zapísané v našej DNA. Tieto a ďalšie zaujímavé informácie sa môžete dozvedieť podporou natáčania dokumentárneho filmu V zdravom dome žijú šťastní ľudia. Kliknite a pomôžte šíriť informácií o zdravom bývaní:-)

Investovať do zdravia

Základ je vytvoriť priestor, v ktorom sa človek cítil bezpečne, čo znamená, že sa môže uvoľniť a nič ho nestresuje. Takýto pocit môžeme zažívať v prírode. Naša nervová sústava prírodné materiály dôverne pozná, nemusí ich nanovo skenovať, ale môže v ich prítomnosti oddychovať. Prírodné materiály neobsahujú žiadne pridané látky, ktoré sú často pre zdravie nevhodné. Majú antibakteriálne účinky, čo potvrdil aj výskum čakárne onkológie v Bratislave, ktorú výskumníci nechali obložiť a zariadiť drevom. (Viac sa dočítate tu.) Je to len pár príkladov z princípov dizajnu prihliadajúcemu na potreby človeka – Body Conscious Desing. Ten nás presvedčil natoľko, že sme hľadali spôsoby ako ušetriť a zariadiť si zdravý i keď dočasný domov. Vďaka takto vysoko nastavenej latke sa z dočasného domova stal skutočný domov. Na vlastnej koži zažívame to, čo nesie názov dokumentárneho filmu o domove, ktorý sme si vytvorili: V zdravom dome žijú šťastní ľudia.

Kvalita miesto kvantity

Ako prvé sme pri krátení rozpočtu začali s rozlohou domu. Mobilný dom môže mať rozmery 3 x 12m ako náves kamiónu. Náš dom je dlhý len 10 m. Prehodnotili sme, koľko priestoru pre život naozaj potrebujeme. V permakultúre sa tomu hovorí poznať svoje limity. V prípade rodinných domov sú to otázky napr. ako: Naozaj potrebujem hosťovskú izbu, pracovňu a pre každé dieťa detskú izbu? Meter štvorcový klasickej murovanej stavby stojí tisíc eur. Ak túžime po hosťovskej izbe 3 x 4 m2, ktorú raz za tri mesiace niekto využije, tak komfort pre vášho hosťa vás stojí dvanásťtisíc eur. Naozaj potrebujete hosťovskú izbu či dve kúpeľne? Čím menší priestor, tým kreatívnejšie a efektívnejšie riešený každý centimeter. V praxi to u nás znamenalo, že sme si mohli dovoliť investovať do cenovo nákladnejšej korkovej podlahy. Cena za korok na našu podlahovú plochu 40 m2 vyšla približne toľko, koľko stojí laminátová plávajúca podlaha pre rodinný dom s rozlohou 100 m2. Ak by sme mali zariadiť veľký dom, asi by sme si korok nemohli dovoliť. Postupovali sme preto podľa filozofie – radšej malý a kvalitný dom ako naopak.

UŠETRENÉ: Na skrátenej dĺžke z možných 12 m na 10 m, teda o plochu 2 x 3,5 m2 (o pol metra sme ho rozšírili s rizikom komplikácií pri preprave) sme ušetrili podľa oficiálneho cenníka cca 5 000 eur.

Kde a ako na stavbe ušetriť a o nič sa neukrátiť

Mnoho z nás vyrastalo v klasickom panelákovom byte s rozlohou okolo 75 m2 v jednej detskej izbe spolu s jedným či troma súrodencami. Nepoznám človeka, ktorý by z toho mal vážne fyzické či psychické problémy. Naopak, mnohí mali vďaka tomu k sebe bližšie a počas študentských rokov nemali problém bývať na internáte či v dospelosti s partnerom.

Vyrobte si kvalitný nábytok sami

Masívny nábytok je v porovnaní s laminovaným drahší. Ušetriť viete, ak si aspoň niečo dokážete vyrobiť sami. S drevom je to ako so stavebnicou. Tak sme vyrobili veľký šatník pod schodiskom a tiež i samotné schody. V spoločnosti Démos trade, pre ktorú píšem stolársky časopis, sme nakúpili veľa tabúľ masívneho dreva – škárovky, biodosky a preglejky. Rozdiel medzi nimi nájdete v článku Čo sa ukrýva pod dyhou alebo ako rozpoznať masív. Dosky nám narezal náš kamarát stolár Ladislav Ostradický. Existujú aj nárezové centrá, kde vám za prijateľný poplatok dosky narežú. Doma sme ich ako veľkú skladačku spolu zoskrutkovali a vznikol masívny, drevom voňavý šatník. Drevo sme neošetrovali, pretože má v takejto podobe lepšie antibakteriálne a samočistiace účinky. Schody nám náš známy Marián Prejsa narysoval. V stolárskej dielni nám narezali jednotlivé dielce na CNC stroji podľa Mariánových výkresov. Doma sme schody za pomoci priateľov zmontovali a ošetrili tvrdeným voskom.

UŠETRENÉ:  Na svojpomocne urobenom šatníku z masívu sme ušetrili cca 500 eur. Na svojpomocne vyrobenom schodisku cca 1500 eur.

Kde a ako na stavbe ušetriť a o nič sa neukrátiť  Kde a ako na stavbe ušetriť a o nič sa neukrátiť

 So škarovkou sa veľmi dobre robí, pretože ju netreba ohraňovať ako drevotrieskové dosky. Zároveň nesmrdí ako napríklad drevotrieska. Problémom bývajú lepidlá s množstvom formaldehydu, ktorý dráždi sliznice a môže spôsobovať bolesť hlavy. Práve preto sme pri stavbe nášho domu investovali do o niečo drahších OSB dosiek v hodnote E0 (teda bez formaldehydu) a do sadrokartónov Activ air, ktoré formaldehyd rozkladajú. Pritom stoja na m2 len pár centov viac a robia veľkú službu – máme to odskúšané. 🙂

Kde a ako na stavbe ušetriť a o nič sa neukrátiť

Okna podomácky

Z vlastnej dielne máme na dome aj okrúhle okná. Cena okrúhlych okien je vysoká. Vyrobiť na ne rám je náročné. Tým, že okná sú fixné a nie otváravé, odvážili sme sa ísť do „hande made“ riešenia. Janči vyrezal rámy z vodeodolnej preglejky, ktorú kvalitne ošetril a v stolárstve nastriekal modrou farbou, rovnakou, akú máme na všetkých. Dal vyrobiť trojsklá, ktoré vložil medzi preglejkové rámy. Tie k sebe priskrutkoval a vypenil. Dve najväčšie okrúhle okná na mobilnom dome sú z internetového bazára. Pôvodní majitelia si to s nimi rozmysleli prv, než ich na stavbu namontovali, a tak skončili u nás. V prístavbe obývačky sme nainštalovali tiež kruhové okná. Všetky sú bezrámové, čo znamená, že sa v prípade poškodenia nedajú tak ľahko vymeniť. Šli sme do tohto rizika, lebo ich výmena aj so zásahmi do stien by nás tak či onak stála menej ako rám tak veľkého kruhového okna. Tým, že sme na steny obývačky dali hlinenú omietku, ostenie okna sa pekne zahlinilo. Podobne to bolo aj z vonkajšej strany pri práci so silikónovou omietkou.

UŠETRENÉ:  Za „hande made“ okrúhle okná a tie z druhej ruky sme ušetrili 3000 eur.

Kde a ako na stavbe ušetriť a o nič sa neukrátiťKde a ako na stavbe ušetriť a o nič sa neukrátiť

Kuchyňa za babku

Okrem okien je jednou z najväčších investícii pri stavbe domu kuchyňa. Ešte pred začatím staviteľských prác som začala sledovať internetový bazár, aby som vystriehla nejakú kvalitnú kuchynskú linku, ktorá nám bude aj rozmerovo pasovať. Podarilo sa! Po cca dvoch mesiacoch sledovania, som našla jednu z novostavby, kde ju noví majitelia nechceli z jednoduchého dôvodu – nepáčila sa im. Kompletne vybavená linka so všetkými spotrebičmi nás vyšla na 1000 eur. Reálne sme za túto kuchynskú linku ušetrili 3000 eur. Tie sme investovali do kvalitného reziva na skelet mobilného domu. Viac o dôležitosti zdravého reziva v článku Vôňu a dotyk dreva nenahradí žiadny umelý materiál. V kuchyni máme z druhej ruky aj jedálenský stôl. Stal tretinu z novej ceny a jeho stav bol tip-top. Rovnako tak aj kancelárske stoličky, taburetka v novej obývačke, rôzne stavebné materiály atď. Tretia nákladnejšia investícia na stavbe je kúpeľňa. Tú sme si vyrobili tiež svojpomocne z vodeodolnej preglejky a prírodného marmolea. Náš fotopostup s rozpočtom nájdete v článku Teplá, mäkká, prírodná kúpeľňa. Nebojte sa dreva v kúpeľni!

UŠETRENÉ:  Za kuchyňu z druhej ruky 3000 eur. Za nábytok a stavebné materiály z druhej ruky 1500 eur.

Kde a ako na stavbe ušetriť a o nič sa neukrátiť

Bartrujeme a budujeme si vzťahy

K niektorým veciam na stavbe domu sme prišli vďaka dobrým vzťahom a bartrovaniu. Taký najzaujímavejší príklad je naše pochôdzne sklo v podlahe detskej izby. Veľmi som po ňom túžila, aby bola pracovňa pod ňou dostatočne presvetlená a mali sme zaujímavý most s dianím na poschodí. Kalené pochôdzne sklo je drahá investícia. Ako sa hovorí, vyslala som do neba prosbu a bola vyslyšaná. Zmeškali sme autobus, stopli kamaráta a ten medzi rečou spomenul kalené pochôdzne sklá z budovy, ktorú s firmou demolovali. Slovo dalo slovo a za napísanie textov na jeho webstránku sme dostali pochôdzne sklo. Podobne sme prišli k prírodnému marmoleu v kúpeľni. Je to opäť jeden z drahších materiálov. Má vynikajúce antibakteriálne účinky, preto je predpísané pre škôlky a nemocnice. To naše máme ako „odpad“ zo škôlky. Keďže naša kúpeľňa je maličká a na jeho získanie sme veľa toho urobiť nepotrebovali, stačilo spomenúť dodávateľa na blogu. Bartrovanie vnímam ako skvelú príležitosť navzájom si pomáhať a budovať vzťahy. Je to o inej atmosfére, ak sa ľudia bavia o tom, čo vedia, majú a môžu si to navzájom vymeniť, ako keď sa bavia o peniazoch.

UŠETRENÉ:  Za pochôdzne sklo a marmoleum 700 eur.

Kde a ako na stavbe ušetriť a o nič sa neukrátiť

Moderná technológia domu

Ušetriť sa dá aj zdravým sedliackym rozumom. Napríklad na tom, čo nám mesačne zníži náklady na réžiu domu. Môj muž hovorí, že najlepšie teplo je také, ktoré netreba vyrobiť. V mobilnom dome sme boli limitovaný šírkou domu, preto sme do veľkých hrúbok izolácie nešli. Vykompenzovali sme to rekuperáciou, vďaka ktorej vetráme vzduch a nie teplo. Viac v článku Ako zdravo vetrať, aby sme nebývali v igelitovom vrecku. Investovali sme aj do tepelného čerpadla vzduch vzduch, ktoré veľmi efektívne mení elektrickú energiu na teplo, čo je až štvornásobne efektívnejšie v porovnaní s elektrokotlom. Dom sme orientovali na juh, vďaka čomu máme vynikajúce solárne zisky. Proti prehrievaniu sme vytvorili odvetranú fasádu s odvetranou zelenou vegetačnou strechou. Pasívne tienenie predstavuje okrem toho aj gánok na južnej strane domu. Viac v článku Technologické vychytávky mobilného domu a Rozhovor s konštruktérom mobilného domu. Ušetrili sme aj využitím termického panelu na ohrev teplej vody, ktorý je pod oknami domu. Tým, že teplá voda stúpa prirodzene hore, nepotrebujeme žiadne čerpadlá. Zásobník na vodu je umiestnený v šatníku pod schodmi cez priečku so sprchovým kútom a na meter od vodovodných kohútikov. Kohútiky drezu a kúpeľňového umývadla sú na jednej priečke. Ušetrili sme na rozvodoch aj na minimálnych tepelných stratách pri transporte vody.

UŠETRENÉ:  Mesačné náklady na náš dom vrátane prístavby obývačky sú za elektrinu, ktorou aj kúrime ( v prípade výpadku máme malé kachle) a vodu 70 eur .

Žiadna náročná matematika

Kedy a kde sme pri riešeniach a stavbe nášho domu ušetrili, to by bolo na dlhé čítanie. Podrobnejšie o tom hovoríme na našich celodenných seminároch u nás doma. Najbližší termín plánujeme vo februári. Viac info tu. Postupovali sme vždy tak, že sme si položili otázku: Jednoduché je ísť do obchodu a kúpiť to, čo potrebujeme, ale ako sa to dá ešte inak? A niekedy prišlo kreatívne riešenie. Lebo „nie je frajerina“ stavať dom, keď si môžem dovoliť čokoľvek, ale keď mám malý priestor a obmedzený rozpočet, no pritom vysoké nároky na kvalitu a zdravie. Tak či onak s naším rozpočtom to nie je až taká ťažká matematika. Ako som v úvode napísala, meter štvorcový klasickej stavby stojí tisíc eur. My sme v mobilnej časti domu postavili najprv 40 m2. Stavba by teda mala stáť 40 tisíc plus mínus. Tým, že sme si ju stavali svojpomocne, tak môžeme za cenu práce odčítať 15 tisíc eur. A sme na našich 25 tisícoch, o ktorých všade píšeme. To čo sme však nekonvenčnými riešeniami ušetrili, sme investovali do prírodných materiálov a technológie. Viac nájdete v ďalších článkoch na našom blogu Zdravé bývanie. O naše skúsenosti sa chceme podeliť aj v dokumentárnom filme o mobilnom dome, zdravom bývaní, technických vychytávkach a premyslenej krásnej záhrade. Na jeho dokončenie potrebujeme ešte vyzbierať okolo tri tisíc eur, aby sme mohli zaplatiť ľudí za ich veľký podiel práce. Pridajte sa aj vy a recipročne získajte niektorú z odmien. Klikni a zdieľaj V zdravom dome žijú šťastní ľudia. Ďakujeme.

UŠETRENÉ: Svojpomocným stavaním domu sme za cenu práce ušetrili cca 15 000 eur.

Viac detailov nie len o možnostiach ako ušetriť, ale aj informácie o nadupanej a dostupnej technológii, zdravých materiáloch, možnostiach mobilného domu, interiérovom dizajne, ktorý vykúzli príjemný domov pre všetky zmysly, o permakultúrnej záhrade s meditačnými prvkami, o výbere pozemku a umiestnení domu, si môžete vypočuť a zažiť na vlastnej koži na celodennom seminári u nás doma 25.2. Viac informácií na https://lifereset.sk/info/ Miesta sú limitované, preto s prihlásením dlho neotáľajte:-).

SÚVISIACE ČLÁNKY:

Fotopostup domu za 25 tisíc eur!

Dokumentárny film o mobilnom dome, permakultúrnej záhrade a zdravom dizajne

To čo nás obklopuje vplýva na naše zdravie aj vzťahy

Keď sa z mobilného domu stane trvalý domov

Vytvorte si útulnú obývačku s dušou! 7 nápadov ako na to 🙂

 

Tiež sa ti môže páčiť

Predošlé
Ďalšie

Získajte najnovšie články

Prihláste sa na odber upozornení od nás a buďte prvý, kto sa dozvie o našich ponukách a článkoch.

Sledujte nás: