BLOG ROKA 2016 - 3.miesto
  • SME AJ NA FACEBOOKU
  • ODOBERAŤ INFO
  • KONTAKT
LifeResetLifeResetLifeResetLifeReset
  • O nás
    • LifeReset = U Matúšov v sade
    • HomeReset
    • LifeStart
  • ČLÁNKY O
    • U Matúšov v sade
    • Mobilný dom
    • Permakultúra
    • Škandinávia
    • Thajsko a Kambodža
    • Nový Zéland
    • Najnovšie články
  • Projekty
    • Vzdelávanie LifeStart 2020
    • HomeReset 2018
    • Mobilný dom II 2016
    • Škandinávia 2016
    • Thajsko a Kambodža 2016
    • Mobilný dom 2015
    • Slamený dom 2014
    • Permakultúrna záhrada 2014
    • LIfeReset 2014
    • Nový Zéland 2013
  • Čo sa chystá
  • Eshop

Exkluzívne! Rozhovor s konštruktérom mobilného domu

    Home Nezaradené Exkluzívne! Rozhovor s konštruktérom mobilného domu
    Ďalejpredošlí
    DSC_0640

    Exkluzívne! Rozhovor s konštruktérom mobilného domu

    Od Zuzana Matúšová Girgošková | Nezaradené, Zdravé bývanie | 0 komentárov | 21 October, 2015 | 0

    Postaviť si malý, mobilný dom znamená myslieť nie len na efektívne vyriešenie priestoru –interiéru, ale aj ostatných častí domu, ktoré sú menej viditeľné, no za to veľmi dôležité. Patria medzi ne konštrukčné detaily, ktoré umožnia mobilnosť domu a technológia, ktorou zabezpečíte komfort a plnohodnotné bývanie. Slobodný domov, akým je náš mobilný dom, síce nie je ostrovným systémom, ale ukrýva v sebe hneď niekoľko „vychytávok“  postavených na prírodných princípoch a zdravom sedliackom rozume. Autorom projektu mobilného domu a  zároveň projektantom technológie mobilného domu je odborník na technické zariadenie budov Ing. Ján Matúš. Môj manžel:-).

    TBP_1610

    Foto: www.helenakurus.sk

    Hneď v úvode sme spomenuli termín ostrovné systémy. Môžeš nám vysvetliť, o aké systémy ide?

    Ostrovný systém znamená, že objekt, dom, je nezávislý od vonkajších zdrojov energie. Napríklad má na pozemku, alebo priamo v dome, vlastný zdroj elektrickej energie, tepelnej, vlastný zdroj vody a takisto má vyriešenú odpadovú vodu. Je teda nezávislý od pripojenia na inžinierske siete. Sú to systémy, ktoré vytvárajú energiu a ich výhoda je, že dokážu prebytky naopak odovzdávať do verejných sieti. Týmto  si dokonca znížiť náklady na investíciu.

    Mobilný dom nie je takýmto ostrovným systémom, čo by mnohí možno čakali. Prečo si sa nesnažil vytvoriť nezávislý dom od vonkajšieho okolia?

    Zvíťazilo pragmatické riešenie. Mobilný dom sa nachádza v rozvinutej obci, nie niekde na samote vo voľnej prírode. Elektrické vedenie je priamo na pozemku, rovnako aj prípojka vody. Vytvoriť ostrovný systém je veľkou investíciou. Technológia, ktorá zabezpečuje vlastnú energiu je finančne nákladná. V našom prípade bolo nerentabilné, investovať do technológie, ak sú prípojky priamo na pozemku. Zameral som sa preto na možnosti, ktoré sú pomerne jednoduché, cenovo dostupné a pritom tiež šetria energiami. Základnou myšlienkou pri projektovaní technológie mobilného domu bolo mať plán B pre každú situáciu, teda rátať zo záložnými zdrojmi energie. Tak, aby nás nič neprekvapilo. Napríklad výpadok elektrickej energie.

    Výpadok elektriky môžu nahradiť solárne panely. Dokážu však zabezpečiť dostatok elektrickej energie aj počas zimy?

    Solár, teda fotovoltaika, dokáže vyrábať elektrickú energiu aj v prípade, že nesvieti priame slnko. K panelom, ktoré plánujeme umiestniť na strechu domu, máme už natiahnuté rozvody osvetlenia pre 12v. Rovnako tak aj niektoré elektrické zásuvky budú napojené na solárnu energiu. Či bude dostatok elektrickej energie závisí aj od kapacít batérií. Ide skôr o podporu systému, nie o jej náhradu. Pre ilustráciu, v prípade jednodňového výpadku energie, budeme mať dostatok energie na osvetlenie alebo pre používanie počítača.

    Okrem solárnych panelov sa používajú aj termické. Môžeš nám vysvetliť aký je medzi nimi rozdiel?

    Fotovoltaické panely vyrábajú elektrickú energiu, kým termické slúžia na ohrev teplej vody. Jeden takýto termický panel bude umiestnený trochu neštandardne na teréne pred mobilným domom a nie na streche, akoby možno ľudia čakali. Dôvodom je, že chceme využiť fyzikálny jav vztlaku, alebo tiaži teplej a studenej vody. Teplá voda  bez čerpadiel stúpa hore a studená klesá dole. Vzniká tak ohrev vody v zásobníku cez termický solárny panel a cirkulácia samoťiažou. Okrem toho, ak v budúcnosti zvýšime počet fotovoltaických panelov, vieme nadbytočnú elektrickú energiu použiť aj na ohrev teplej vody. Závisí to od financií, preto technológiu dopĺňame postupne.

    DSC_0802

    Foto:ZMG

    Stále vo vývoji. Od leta nám síce pribudol gánok a terasa, no stále ešte pracujeme na jej dokončení.

    Spomínal si samoťiaž pre prívod teplej vody do zásobníka. Kde si ešte využil fyzikálne javy?

    Napríklad gravitácia nám pomôže pri splachovaní toalety. Máme pripravený vývod pre dažďovú vodu zo zbernej nádrže za domom. Mobilný dom je osadený vo svahu a zberná nádrž je plánovaná na jeho vrchu. Samospádom nám voda natečie do rezervoára na splachovanie WC.

    Práca s vodou, prečo je tak dôležitá a aké sú možnosti opätovnej recyklácie vody?

    S vodou by sa dalo pracovať ešte šetrnejšie aj v našom prípade, ale opäť ide o kompromis, či už z finančného hľadiska, priestorového, či technologického. Čo je najväčším hriechom z pohľadu permakultúry, je splachovanie toalety pitnou vodou. Keďže zo spomínaných dôvodov sme nešli do suchej toalety, zamerali sme sa minimálne na to, aby voda na splachovanie nebola pitná, ale dažďová. Ľudia si neuvedomujú, koľko energie, času a peňazí stojí doviesť pitnú vodu do domácnosti a rovnako tak, aké veľké vstupy sú potrebné na jej vyčistenie. Práve preto sme mysleli aj na jej vyčistenie, a to vybudovaním koreňovej čističky.

    O systém koreňovej čističky sa ľudia začínajú čoraz viac zaujímať. Skús nám priblížiť o čo ide.

    Koreňová čistička je uzavreté jazierko so štrkovým lôžkom, v ktorom sú vysadené rastliny. Na ich koreňoch žijú baktérie, ktoré odoberajú živiny z odpadovej vody. Symbiózne si nažívajú, pretože baktérie rozkladajú živiny pre rastliny a rastliny privádzajú baktériám kyslík. Aj v prípade koreňovky sme však mysleli na plán B, ak by koreňovka vypadla a tiež sme ju ochránili pred usádzaním tuhým kalom. Je to trojkomorový septik, v ktorom sa kal zbiera a raz za rok vytiahne. Voda z koreňovej čističky bude odvedená do jazierka a môže byť použitá na polievanie rastlín, nie však zeleniny.

    Dom stojí v sade, ktorý uplatňuje princípy permakultúry. Zohľadnil si ich aj pri navrhovaní domu?

    Permakultúra je o efektívnom využívaní času, energie a prostriedkov. To bol aj dôvod, prečo sme neriešili ostrovný systém. Investovať veľa času, energie a prostriedkov, do systému, ktorý neprinesie pomerný efekt. V dome sme preto permakultúrne princípy využili napríklad pri projektovaní minimálnej dĺžky rozvodu teplej vody. Zásobník je umiestnený, tak aby teplá voda čo najrýchlejšie pritiekla do kohútika a minimalizovali sa tak tepelné straty. Najväčšie straty sú v prípade, keď nechávame odpúšťať studenú vodu, kým čakáme na teplú. Často sa pri konzultáciách s klientmi stretávam práve s týmto podceňovaním. Ako som už spomínal, využívame samo tiaž a fungujeme bez čerpadiel. Samozrejme, nesmiem zabudnúť na orientáciu domu na juh, vďaka čomu máme pasívne solárne zisky. Naopak, aby sme zabránili prehrievaniu, využívame pasívne tienenie, teda slnolamy umiestnené na fasáde, v sklonoch, tak aby v zime, keď je slnko nízke, slnečné lúče prenikali do interiéru, no letné slnko je v slnolamoch zachytené a vytvára sa tieň. V neposlednom rade je to aj o nevýhode – výhode domu, a to že je malý. V mnohých hľadiskách sme preto museli prizerať na efektivitu domu. Napríklad v tom, že každá miestnosť má viacero využití a skrytých možností. Tiež v tom, že takýto dom je na údržbu a obhospodárenie jednoduchší, lacnejší a šetrnejší pre životné prostredie.

    DSC_0832

    Foto:ZMG

    Solárnymi ziskmi prispieva aj jazierko, v ktorom sa slnko odráža do interiéru. Okrem toho, máme doma pocit, akoby sme bývali pri mori, a to zakaždým, keď vidíme odraz zvlnenej hladiny v dome.:-)

    V našich zemepisných šírkach, je prioritnou otázkou, teplo počas zimy. Aké kúrenie nájdeme v tomto mobilnom dome?

    Primárnym kúrením sú infra sálavé fólie v podlahe, teda „elektrická podlahovka“. Je to vykurovanie založené na  infračervenom žiarení, ktoré sála z uhlíkových fólií – heatflow . Toto teplo sa šíri sálaním na okolité predmety, na rozdiel od vyhrievania vzduchu pri klasických radiátoroch. Pri svetlej výške 5m, akú má mobilný dom s otvorenými galériami, je efektívnejšie vyhrievať priestor ako vzduch, ktorý by stúpal hore a zdržiaval sa tam. Sekundárny zdroj tepla, doplnkový a zároveň aj záložný sú malé krbové kachle od Thormy, ktoré malý priestor domu veľmi rýchlo a dobre vykúria. Stačia na to obrazne povedané, dve polienka dreva.

    Najlepšie teplo, je to ktoré sa nemusí vyrobiť. Prečo si sa rozhodol neísť do pasívneho štandardu?

    Veľmi rád by som použil konštrukcie pre pasívny dom, ale vzhľadom na to, že ide o mobilný dom, sme limitovaný šírkou a dĺžkou domu. Veľká hrúbka izolácie steny, by uberala na vnútornom priestore. Zvolili sme teda izolovanie domu v štandardných hodnotách.

    DSC_0580

    Foto: ZMG, zapájanie vykurovacích podlahových fólií heatflow od Ramis eu.

    Po horúcom lete, aké bolo tohtoročné, každého zaujímalo prehrievanie interiéru…

    Najväčšiu službu toto leto urobila zelená – vegetačná strecha. Podmienkou pre vybudovanie vegetačnej strechy je, aby bola odvetraná konštrukcia strechy, teda mala vzduchovú medzeru. Tú sme urobili aj na fasáde. Vzduch, ktorý v nej prúdi, dom ochladzuje a nedochádza k takému prehrievaniu. Zároveň je na pultovej streche vrstva substrátu a výsadba, ktorá odoberá teplo a vytvára chladnejšiu a vlhkejšiu klímu. Využili sme i pasívne tienenie. Dom je zámerne osadený priamo pod veľkým orechom z jednej strany a z druhej, stojí stará hruška, ktorá tieni na terasu a terasové dvere. Zachytáva horúce letné slnko a v zime, keď opadnú listy, prepúšťa dostatok svetla do interiéru. Celkovo bol vzduch v sade príjemnejší ako v radovej zástavbe. Teplo počas leta bolo aj v mobilnom dome, ale porovnateľne a možno aj menšie ako v klasickom murovanom dome. Drevodom sa totiž rýchlejšie vyvetrá.

    Je možnosť, aby bol tento dom v budúcnosti  ostrovným?

    Áno, samozrejme, rozšírili by sme hlavne kapacity batérií a solárnych panelov. Museli by sme vyriešiť ešte vlastnú vodu zo studne, ktorú by čerpalo čerpadlo poháňané solárnou energiou. Mysleli sme na to a aj k tomu sme predpripravili rozvody. Teraz však nie je dôvod odpájať sa od verejných sieti.

    mmm

    Ing. Ján Matúš – projektant TZB

    Stavebný inžinier so špecializáciou na Technické zariadenie budov – vykurovacie systémy  s dôrazom na obnoviteľné zdroje. Je autorom aj zhotoviteľom technickej časti projektu nášho Mobilného domu. Všetky technické výkresy, vyhotovenie konštrukcie a množstvo pribitých klincov je vďaka jeho technickému a zároveň kreatívnemu prístupu v projekte Slobodný domov. Viac o ňom na www.matusovci.sk 

     

    SÚVISIACE ČLÁNKY:

    Technologické „vychytávky“ mobilného domu – reportáž pokračovanie II.

    Ako efektívne využiť 45m2 pre rodinu.

    Reportáž o stavaní mobilného domu svojpomocne I.

    Z čoho postaviť slobodný domov a skutočný domov III.

     

     

     

     

    Zdieľaj tento článok:

    • Click to share on Facebook (Opens in new window)
    • Click to share on Twitter (Opens in new window)
    • Click to share on Google+ (Opens in new window)
    • Click to email this to a friend (Opens in new window)

    Komentáre

    komentárov

    No tags.

    Zuzana Matúšová Girgošková

    Viac článkov od Zuzana Matúšová Girgošková

    Možno vás bude zaujímať

    • t1z_8278-kopia-kopia-2

      Majme SÚCIT pri nakupovaní vianočných darčekov

      Od Zuzana Matúšová Girgošková | 0 komentárov

      Celý rok sa na ne tešíme, najmä deti. Pre ne sme ochotní urobiť niekedy všetko. A to všetko si často vypýta veľkú daň. Poďme sa pozrieť na darčekovanie inak, so súcitom k ľudom, sebe, veciam aČítaj viac

      Zdieľaj tento článok:

      • Click to share on Facebook (Opens in new window)
      • Click to share on Twitter (Opens in new window)
      • Click to share on Google+ (Opens in new window)
      • Click to email this to a friend (Opens in new window)

    • ls-13

      Základom vzdelávania novodobých detí je súcit

      Od Zuzana Matúšová Girgošková | 0 komentárov

      Nech bude raz naše dieťa remeselník, vedec alebo obchodník, v práci i súkromnom živote veľmi ocení schopnosť dokázať sa empaticky vcítiť do situácie, navnímať si problém, človeka či krajinu. Empatia, schopnosť cítiť, nás privádza doČítaj viac

      Zdieľaj tento článok:

      • Click to share on Facebook (Opens in new window)
      • Click to share on Twitter (Opens in new window)
      • Click to share on Google+ (Opens in new window)
      • Click to email this to a friend (Opens in new window)

    • t1z_9440

      Záhrada pre lenivého záhradkára

      Od Zuzana Matúšová Girgošková | 0 komentárov

      Z rôznych strán neustále počúvam – chceme bývať viac v prírode, pestovať si vlastnú zeleninu a žiť v súlade s prírodou. Vďaka za tento silný trend. Väčšinou je to z úst mladých ľudí, ktorí si práveČítaj viac

      Zdieľaj tento článok:

      • Click to share on Facebook (Opens in new window)
      • Click to share on Twitter (Opens in new window)
      • Click to share on Google+ (Opens in new window)
      • Click to email this to a friend (Opens in new window)

    • mm-monika

      S olejmi podporíme imunitu i psychickú pohodu

      Od Zuzana Matúšová Girgošková | 0 komentárov

      Čaro éterických olejov som spoznala pred piatimi rokmi. Nazačiatku to bolo o pomoci pri liečení detských soplíkov kvapkami do nosa z nich. Postupne som sa dostala až k celej  lekárničke éterických olejov, ktorými si popri psychosomatike pomáham.Čítaj viac

      Zdieľaj tento článok:

      • Click to share on Facebook (Opens in new window)
      • Click to share on Twitter (Opens in new window)
      • Click to share on Google+ (Opens in new window)
      • Click to email this to a friend (Opens in new window)

    • t1z_3517

      Prihovorila sa mi 20 rokov pred počatím

      Od Zuzana Matúšová Girgošková | 0 komentárov

       Rada by som s vám opísala príbeh radostneho tehotenstva.  Nebude taký. Pritom ho nepostrehla žiadna tragédia, „len negatívne“ emócie. Týchto 9 mesiacov má naučilo, že mám právo aj na tieto pocity a môžem si ichČítaj viac

      Zdieľaj tento článok:

      • Click to share on Facebook (Opens in new window)
      • Click to share on Twitter (Opens in new window)
      • Click to share on Google+ (Opens in new window)
      • Click to email this to a friend (Opens in new window)

    • tbp-299-zjjmmam

      Náš novorodenec ciká do nočníka

      Od Zuzana Matúšová Girgošková | 0 komentárov

      To by jeden neveril, že bábätká  nepotrebujú plienky. Ani ja som tomu veľmi neverila, pretože to chce vnímať signály dieťaťa. Hovorila som si, že to musí byť veľmi náročné sledovať bábätko, kedy mi dá najavo, žeČítaj viac

      Zdieľaj tento článok:

      • Click to share on Facebook (Opens in new window)
      • Click to share on Twitter (Opens in new window)
      • Click to share on Google+ (Opens in new window)
      • Click to email this to a friend (Opens in new window)

    • t1z_9291

      Najlepší herbicíd prírodného záhradkára je trpezlivosť

      Od Zuzana Matúšová Girgošková | 0 komentárov

      Alebo ako s prírodou spolupracovať a neriešiť burinu V záhrade nám rastie pýr lepšie ako reďkovky, mrkvy sú stočené a malé, skočky zamoria celé kaleráby a zo špenátu tento rok nič. Sú plné vošiek. Pozrime sa na najčastejšie problémy záhradkárov.Čítaj viac

      Zdieľaj tento článok:

      • Click to share on Facebook (Opens in new window)
      • Click to share on Twitter (Opens in new window)
      • Click to share on Google+ (Opens in new window)
      • Click to email this to a friend (Opens in new window)

    • boys-3396713_1920

      Založili sme školu LifeStart pre dobrý štart detí do života

      Od Zuzana Matúšová Girgošková | 0 komentárov

      Dobrý štart do života je kľúčom ku šťastiu… Dobrý štart zaručí, že život nebude musieť prejsť reštartom. Lifestart Nie je jedno, ako sa dieťa narodí. Prvý nádych a prvé hodiny ho ovplyvňujú veľkú časť života. NieČítaj viac

      Zdieľaj tento článok:

      • Click to share on Facebook (Opens in new window)
      • Click to share on Twitter (Opens in new window)
      • Click to share on Google+ (Opens in new window)
      • Click to email this to a friend (Opens in new window)

    Ďalejpredošlí
    Copyright 2016 LIFERESET | BLOG ROKA 2014 a 2015 | Design by EXWEB
    • O nás
      • LifeReset = U Matúšov v sade
      • HomeReset
      • LifeStart
    • ČLÁNKY O
      • U Matúšov v sade
      • Mobilný dom
      • Permakultúra
      • Škandinávia
      • Thajsko a Kambodža
      • Nový Zéland
      • Najnovšie články
    • Projekty
      • Vzdelávanie LifeStart 2020
      • HomeReset 2018
      • Mobilný dom II 2016
      • Škandinávia 2016
      • Thajsko a Kambodža 2016
      • Mobilný dom 2015
      • Slamený dom 2014
      • Permakultúrna záhrada 2014
      • LIfeReset 2014
      • Nový Zéland 2013
    • Čo sa chystá
    • Eshop
    LifeReset
    loading Zrušiť
    Post was not sent - check your email addresses!
    Email check failed, please try again
    Sorry, your blog cannot share posts by email.