LifeReset logo
Vyhľadať
Close this search box.

Online trieda

Desať tipov pre zdravú a hravú detskú izbu

Detská izba je malé kráľovstvo pre vaše dieťa, ktoré by malo byť vytvorené podľa jeho potrieb a požiadaviek a až v druhom rade podľa vábivého dizajnu pre dospelé oko. Deti totiž vnímajú krásu inač ako my dospelí, ktorých ovplyvňujú moderné trendy napríklad rovných, čistých línií, hladkých nábytkov či vintage strojených doplnkov. Deti potrebujú mať v izbe detský svet. Na vás ako ich rodičov je, aby ste ten ich svet zariadili čo najzdravšie. Aby ste mysleli na rozvoj ich motoriky aj osobnosti. Ponúkame vám desať tipov, ako sme sa s touto mimoriadne dôležitou témou popasovali my.

Desať tipov pre zdravú a hravú detskú izbu

Šíriť princípy zdravého interiérového dizajnu vnímam ako moje poslanie. Z toho vznikla myšlienka natočiť dokumentárny film a priblížiť dôležité informácie aj iným. K tomu potrebujeme aj vašu pomoc, pretože na zaplatenie posledných natáčacích dní a strihu, potrebujeme vyzbierať dostatok financií. Kliknite na STARTLAB: V zdravom dome žijú šťastní ľudia a podporte túto myšlienku. Máme pre vás pripravené aj odmeny:-) Ďakujeme.

1. Žiadne fejky!

Základné a prvé pravidlo je – žiadne fejky! Do detskej izby jednoducho nepatria. Pod fejkami rozumieme materiály, ktoré sa tvária, že sú niečo iné ako v skutočnosti sú. Napríklad taká laminatová podlaha s dekorom dreva, hovorí dieťaťu, že drevo je hlučné, statické a studené. Celý život si potom dieťa myslí, že drevo také v skutočnosti je, čo je nezmysel. Alebo plastová posteľ v tvare pirátskej lode s dekórom starobylého dreva. Ono sa to nezdá, ale vaše deti to metie a keď zistia pravdu, v podvedomí nevedia, čomu majú veriť. V hlave vystojí otázka: je môj svet skutočný? Najlepšie je preto v detskej izbe využiť prírodné materiály, pretože deti narozdiel od dospelých, radi spoznávajú svet tak, že sa ho dotýkajú, oblizujú, váľajú sa po zemi…nech je to, čo ich obklopuje teplé, mäkké a prírodné s prírodnou povrchovou úpravou, lebo to chutí batoliatam viac ako plast. V druhom rade môžeme voliť nábytok napríklad z trendových laminátových dosiek, ktoré sú lacné a trvácnejšie ako drevo. No mali by byť jednofarebné, nepredstierať iný materiál. Ak zvažujete keramickú dlažby v detskej izbe napríklad pre podlahové kúrenie, radšej voľte farebné prevedenia ako opäť dekóry dreva. V prípade, že detská izba vašich detí má nejaké tie fejky, neznamená to, že ich máte všetky vyhodiť, lebo to tiež nie je ekologické ani ekonomické. Správny prístup je, že do budúcnosti už ďalšie nakupovať nebudete. Ak farby, tak napríklad sivá je síce pekná na obrázkoch interiérov časopisov, ale detská izba by mala mať skôr hrejivé teplé farby. Inšpirujte sa prírodou. My sme sa pri výbere korkovej podlahy vo farbe zeme.

Desať tipov pre zdravú a hravú detskú izbu

3D kotva a pláž. Masívne skrinky sme nenásilne pomaľovali námorníckymi motívmi, tak aby pripomínali krásne spomienky na Thajsko a Nový Zéland a pritom sa hodili ako pre dievča, tak aj pre chlapca. 

2. Oblé tvary ako macko

Ja viem, dnes sú IN rovné línie, upratané interiéry. Je to na pohľad pekné, ale viete si v tom rovnom, čistom, bielosivom predstaviť deti? Je to to, čo im dá impulzy k hravému prístupu v živote? Alebo ešte konkrétnejšie. Viete si prestaviť, že by detský macko do postele bol hranatý, fádny, tvrdý? Deti milujú oblé tvary. Veď aj ich telo, rovnako ako telo ženy je oblé, mäkké a príjemné. Milujú oblé, hravé a neusporiadané tvary, také aké sa vyskytujú v prírode.

Desať tipov pre zdravú a hravú detskú izbu

U nás sa obliny, kruh, zdanlivá neusporiadanosť objavujú v každej izbe, no najviac rozhodne v tej našich detí. Dekorácia záchranného kolesa bráni deťom vyliezaniu na skrinky alebo prepadnutiu. Pri nohách postele sme zas inštalovali veľký oblúk, ktorý až dokončíme, bude kormidlo. Slúži tiež ako zábrana proti prepadnutiu z vysokej postele nad schodiskom.

3. Každý deň iný vďaka abstrakcii

Deti majú narozdiel od dospelých obrovský svet fantázie. Z minúty na minútu sa posteľ môže premeniť na kozmickú loď alebo ostrov pokladov. Stačí malé drievko a kým ráno bolo mobilný telefón, večer je z neho už stolička pre bábiky. Základ je  neokliešťovať detskú izbu konkrétnymi motívmi. Napríklad disney nábytkom v štýle barby alebo uhladeným bielomodrým námorníckym motívom. Ťažšie z neho potom deti vo svojej fantázií vytvoria napríklad farmu. Aj preto je najlepšie darovať deťom hračky ako sú stavebnice alebo si hračky s deťmi vyrobiť. Plastový mobil je navždy len mobil. Detská kuchynka je detská kuchynka, no taká lavička môže byť bunker, loďka v mori aj lavica pre bábiky v triede vašej malej pani učiteľky.

Desať tipov pre zdravú a hravú detskú izbu

Posteľ nad schodiskom je upevnená do steny a položená na masívnych komodách. Pod ňou sa nachádza parádny odkladací priestor, v ktorom teraz skladujeme stan, spacáky, kočiar pre bábo s autosedačkou…a iné „drobnosti“. Deťom trochu pripomína loď, do ktorej sa dostanú po rebríku. Zároveň je to obľúbený bunker, v ktorom keď stiahnu plachty, roletu, majú svoj svet fantázie.

4. Deti sa potrebujú hýbať

Hlavne teraz v zime sú plné energie, pretože väčšinu dňa trávia v interiéri. Dajte im príležitosť jašiť sa, skákať, vešať…Napríklad taká závesná látková hojdačka dokáže divy. Dieťa sa v nej môže pohojdať, môže sa po nej vešať a šplhať, môže sa v nej zatočiť a pustiť (pozor, obľúbená hra môjho mladšieho syna, ktorý zistil svoje hranice, keď z nej vystúpil bledy s kvapkami studeného potu po čele). Výborné sú lanové rebríky zavesené na strope, malé trampolíny, lezecké úchytky na jednej zo stien. Tyč, na ktorú sa dá vyliezť. Sú to zároveň malé výzvy, ktoré každodenným tréningom napomáhajú hrubej motorike dieťaťa. Nedržte deti v bavlnke, dôverujte im a dajte im podobné výzvy do detskej izby. Ak im budete veriť, nemusí prísť k žiadnemu zraneniu, resp. raz si skúsia a majú skúsenosť na celý život :-). To je tiež forma spoznávania detí. Neoberajme ich o to.


Desať tipov pre zdravú a hravú detskú izbu

Hojdačka je najobľúbenejšia hračka a kus nábytku v našom dome. Stále na nej visia, vešajú sa po nej, lezú na ňu, točia sa, no jednoducho ako správny chlapci striedajú veľa aktivity s pokojom nad časopisom alebo knihou.

5. Poličky, nástenky a milión drobností

Kým súčasní dizajnéri sa snažia o minimalizmus, o uprataný interiér v zatvorených skrinkách, deti milujú otvorené police plné drobností. Ich svet sú otvorené poličky, ozdôbky, obrázky, nástenky. Psychológovia hovoria o tom, že čím je človek dospelejší a vnútorne vyspelejší, tým menej podnetov potrebuje. Dieťa v puberte má celú izbu zapratanú a polepenú plagátmi, no dospievaním sa izba vypratáva. Detičky preto milujú drobnosti. Najviac vlastné výtvory, ktoré môžu vystavovať. Radi sa pozerajú na svoje hračky a svet, ktorý patri im. Preto je skvelé, ak máte doma nie len v škatuliach upratané hračky, ale poličky s panáčikmi z gaštanov, ufo rakety z lega alebo kamienky z poslednej prechádzky. Ak je v detskej izbe viac detí, je dobré, keď má každé svoj malý kútik, svoju poličku, ktorú si vytvorí svojimi osobnými vecami. Určuje si tak vlastné teritórium a buduje svoju osobnosť. Preto vás pozývam k návratu k poličkám či nástenkám, kde môžu mať deti pre ne dôležité veci. Vôbec nevadí, ak bude toho v detskej akosi veľa. Keď vyrastú, izba sa prirodzene vyprace a oddekóruje.

Desať tipov pre zdravú a hravú detskú izbu

Chlapci majú nad ich dvojposteľou zavesené fotografie z poslednej cesty. Do toho neónové hviezdičky, obrázky z rozprávky Nemo v rámčeku a gitaru na stene. Pre dospelého dosť drobností. No pre deti ich spomienky, ich emócie, ich bunkeroposteľ, ideálna kombinácia.:-)

6. Neobmedzujte ich

Zo strachu z zničenia nábytku. Radšej im potom kúpte lacnejší nábytok, pri ktorom obité rohy, či popísané zásuvky, až tak nebolia. Je to lepšie, ako ich nonstop okrikovať, že to či ono bolo veľmi drahé. Alebo investujte do kvalitnejšieho a odolnejšieho nábytku. Výborným riešením, ktoré často využívame, je siahnuť po nábytku, oblečení, hračiek z druhej ruky. Okrem ekológie a výhodnejšej ceny, je tu aj ten moment, že z tohto nábytku, oblečenia, hračiek…už dávno vyprchala celá chémia, ktorá sa do ich výroby dala. My preferujeme drevený, lebo sa dá vždy obnoviť, vybrúsiť, skrátiť, natrieť. Ďalší obmedzovač je strach z prechladnutia na zemi. Radšej im kúpte koberec, alebo vyberte teplú podlahu. Deti sa potrebujú spájať so zemou a takýmto spôsobom uzemňovať. Je to zároveň opäť výborné pre hrubú motoriku. Možnosť meniť rôzne polohy na zemi, za stolom, na posteli, natiahnutý na lezeckej stene, je to najlepšie pre pohybový aparát. V neposlednom rade je obmedzovanie detí zo strachu z ublíženia. Toto je na vás! Zabezpečiť nekolízny priestor. Neznamená to odstrániť všetky prekážky, lebo  ak dieťaťu nikdy nedáte nôž do ruky, nenaučíte ho, že je ostrý a môže sa porezať. Je dobré v detskej izbe nemať napríklad ostré kovové úchytky, hrany…a tiež mať pravidlá, čo je povolené a čo je nebezpečné.

Desať tipov pre zdravú a hravú detskú izbu

Momentálne nám stolár vyrába masívnu knižničku, ktorú si drobci budú môcť obsadiť hračkami a ich srdcovými záležitosťami ako chcú. Zatiaľ túto funkciu plní nízka lavička pod oknom, ktorá je tzv. výstavkou ich šikovnosti, vecí, ktoré vyrobia zo stavebníc, plastelíny či v škôlke.  

7. Správne osvetlenie

Vedci už dávno prišli na to, že osvetlenie v interiéri vplýva na hormonálne procesy v tele človeka. Napríklad svetlo z bežných bielych žiariviek zvyšuje hladinu stresových hormónov – kortizolu a ACTH v krvi. Dôsledkom toho je človek viac unavený a má problém sústrediť sa. Aby sme sa presne tomu vyhli, potrebujeme osvetlenie, ktoré sa čo najviac priblíži prirodzenému svetlu vonku. Keďže farby pohlcujú alebo odrážajú slnečné lúče, interiér detskej izby by nemal byť príliš tmavý, skôr vyvážene farebný v svetlejších odtieňoch. Dominovať by malo jedno centrálne svietidlo a potom viacero menších doplnkových. Hlavné svietidlo by malo mať teplotu v rozmedzí od 4500K po 6000K. Lampa na písacom stole okolo 4000°K. Najlepšia je však kombinácia viacerých farieb. Ani na oblohe nikdy nemáme jednu farbu, ale celé spektrum, ktoré sa líši v závislosti od obdobia v dni a v roku i od počasia. Napríklad pred spaním by svetlo malo mať teplotu okolo 2700K, čo je teplota zapadajúceho slnka.

Desať tipov pre zdravú a hravú detskú izbu

8. Zdravá technológia pre detskú izbu

Keďže technológie sú aktuálne pre nás horúcou témou, zahrňujem tu aj naše riešenie vykurovania detskej izby. Tým, že z mobilného domčeka sa stal rastúci, s novým prírastkom sa nám neplánovane rozrástla aj detská izba. Do nej sme potrebovali doriešiť kúrenie. Kým na prízemí nám kúri elektrická podlahovka, na poschodie sme po konzultácií s odborníkom na tepelné čerpadlá Martinom Hanicom navrhli tepelné čerpadlo vzduch vzduch Mitsubishi Electric. Zjednodušene povedané, je to klimatizačná jednotka, ktorá v lete chladí a v zime kúri. Teda deti by nemali byť viac nevyspaté pre horúce letné noci. Počas zimy, by ich z komfortu nemal vyhadzovať chlad. Spomeniem tu ešte aj rekuperáciu STIEBEL ELTRON, pretože pre jej inštaláciu sme sa rozhodli práve kvôli deťom. Po rozhovore s Adamom Brestovským odborníkom na rekuperácie, som pochopila, môj muž bol tomu už dávno naklonený, že ak sa v mobilnom dome snažíme splniť všetky podmienky pohody vnútorného prostredia, rekuperácia tomu značne pomôže. Zabezpečuje totiž neustály prísun čerstvého vzduchu. Už som o tom neraz písala, že ak sa nám dobre dýcha, dobre nám to myslí, dobre nám trávi a na trávenie je úzko naviazaný imunitný systém. Asi si spomínate, ako sa vám zle sústredilo a učilo v zime vo vydýchanej triede školy. Táto spomienka a tento argument stál za to, aby sme doma mali stále čerstvý vzduch.

Desať tipov pre zdravú a hravú detskú izbu

My s Jančim sme veľmi otvorení ľudia. Nebránime sa novým veciam, dôležité je pre nás žiť s ľahkosťou, čo sa odzrkadľuje v hravosti a v hravom prístupe aj  pri realizovaní nášho bývania. Tak vznikla myšlienka pochôdzneho svetlíka v podlahe detskej izby, ktoré presvetlilo a odľahčilo pracovňu a deťom prinieslo ďalší podnet.

9. Hrajte na zmysly

Deti rovnako ako ženy využívajú viac pravú hemisféru, teda viac vnímajú cez zmysly. Všímajú si  vône, hudbu, farby a povrchy. Pri riešení detskej izby sa skúste zamerať presne na to. Aby detská izba bola teplá, ako na zemi, tak na povrchoch nábytkov. Aby bola mäkká, napríklad použitím textílií, ktoré sú príjemné na zababušenie sa alebo maznanie, napríklad s plyšovým medvedíkom. Nebojte sa detskú izbu zaplniť rôznymi vankúšmi, dekami, závesmi, kobercami…Inak, aj podlaha z borovicového dreva je mäkká, teda mäkšia ako laminát. Posnažiť sa môžete, aby deťom v izbe voňalo a nie naopak zapáchalo po prchavých látkach vyparujúcich sa zo syntetických látok, ako fóliované dvierka, či drevotrieskový nábytok.  Ak už doma taký nábytok máte, nevyhadzujte ho. Sú možnosti ako sa prchavých látok aspoň čiastočne zbaviť. Napríklad kvet fixus rozkladá škodlivý formaldehyd. Ak plánujete prestavbu, rekonštrukciu, odporúčame investovať len pár centov navyše (za m2) do špeci sadrokartónov Activ Air, ktoré ho vraj na 50 rokov v interiéri rozkladajú. My ho doma máme a sme spokojní. V dohľadnej dobe plánujeme urobiť merania na výšku prítomnosti formaldehydu v interiéri. Dáme vám potom vedieť, ako zdravé prostredie sa nám podarilo vytvoriť. Na záver, nepodceňte ani farby, o ktorých budem písať v samostatnom článku. Nebáť sa hravosti a zahnať ňou strojené uhladené kombinácie. Dajte do detského sveta presne toľko fantázie, koľko deti potrebujú.

Desať tipov pre zdravú a hravú detskú izbu

 Kalené bezpečnostné sklo sme vybartrovali s kamarátom, ktorý sa k nemu dostal pri demontovaní jednej veľkej bratislavskej stavby. Byť kreatívny sa vyplatí:-).

10. Nechajte ich rozhodovať

Posledný tip od nás, po tom všetkom čo sme napísali je, aby ste deti nechali o ich izbe rozhodovať tiež. Je to predsa ich izba. Menšie deti sa nechajte realizovať aspoň vo výbere farieb alebo výbere detských úchytiek na skrinky. Väčšie už môžu rozhodovať aj o rozmiestnení nábytku. Tým, že si aspoň z nejakej časti rozhodnú o dizajne svojej izby sami, nadobúdajú pocit väčšej zodpovednosti za ňu, čo môže v konečnom dôsledku  viesť k tomu, že sa o ňu budú aj lepšie starať. Napríklad takým upratovaním po sebe. U nás doma to zatiaľ takto funguje. Držte nám prsty, aby to našim chlapcom zostalo čo najdlhšie:-).

Inšpirujte sa zdravou a hravou detskou izbou osobne na celodennom seminári 25.2. Preberieme témy ako postaviť dom s malým rozpočtom, aký bol ten náš – 25 tisíc a pritom zdravo, ekologicky a s dômyselnou technológiou. Priblížime si tému permakultúrnej záhrady, výberu vhodného pozemku alebo ako sa popasovať s rôznymi výzvami v záhrade i na stavbe. Viac info na https://lifereset.sk/info/ Počet miest je limitovaný, preto s prihlásením neotáľajte.

PS: Už ste si klikli na STARTLAB: V zdravom dome žijú šťastní ľudia?

TEXT A FOTO: ZMG

Súvisiace články:

Mobilný dom 2016

Čím deti obklopíme, ovplyvníme ich hodnoty aj vzťahy

Ako efektívne využiť 45m2 pre rodinu

Keby deti mohli stráviť pol detstva na strome, tak to urobia

Z čoho postaviť slobodný domov a skutočný domov

10 tipov ako vytvoriť hravú záhradu

 

Tiež sa ti môže páčiť

Predošlé
Ďalšie

Získajte najnovšie články

Prihláste sa na odber upozornení od nás a buďte prvý, kto sa dozvie o našich ponukách a článkoch.

Sledujte nás: