BLOG ROKA 2016 - 3.miesto
  • SME AJ NA FACEBOOKU
  • ODOBERAŤ INFO
  • KONTAKT
LifeResetLifeResetLifeResetLifeReset
  • O nás
    • O nás
    • Galéria
      • Mobilný dom
      • Permakultúra
      • Thajsko a Kambodža
      • Nový Zéland
      • Škandinávia foto
    • MÉDIÁ
      • Médiá o nás
      • My píšeme
    • Odborníci
  • Články
    • Príbeh LifeReset
    • Mobilný dom
    • Permakultúra
    • Škandinávia
    • Thajsko a Kambodža
    • Nový Zéland
    • Najnovšie články
  • Projekty
    • Mobilný dom II 2016
    • Škandinávia 2016
    • Thajsko a Kambodža 2016
    • Mobilný dom 2015
    • Slamený dom 2014
    • Permakultúrna záhrada 2014
    • LIfeReset 2014
    • Nový Zéland 2013
  • Eshop
  • Čo sa chystá
  • Homereset

Čo sa ukrýva pod dyhou alebo ako rozpoznať masív

    Home Nezaradené Čo sa ukrýva pod dyhou alebo ako rozpoznať masív
    Ďalejpredošlí
    DSC_0925

    Čo sa ukrýva pod dyhou alebo ako rozpoznať masív

    Od Zuzana Matúšová Girgošková | Nezaradené, Zdravé bývanie | 0 komentárov | 10 júl, 2015 | 0

    Prírodné materiály pri budovaní zdravého domova majú svoje miesto, nie len v konštrukciách, ale aj v interiéri. Hlavne v súčasných trendových minimalistických interiéroch, dodávajú inak chladným príbytkom, teplo domova. Mnohokrát podceňujeme ich význam vo vytváraní pôžitku z bývania. Možností na zariadenie interiéru z prírodných drevených produktov je podstatne viac, ako by si bežný užívateľ myslel. Preto sme oslovili odborníka spoločnosti Démos – trade Daniela Henčeka, aby nás zorientoval v rôznych prírodných surovinách na výrobu nábytkov a zariadení interiérov.  

    DSC_1051

    FOTO: ZMG 

    Mnoho ľudí dnes kupuje nábytok hlavne podľa toho, či je dizajnovo vábivý, prípadne kvalitne prevedený. Z čoho je vyrobený, sa zaujíma menej ľudí. Prečo by nás to malo zaujímať?

    Mladí ľudia sa orientujú práve podľa dizajnu nábytku a už v tom momente, keď ho nakupujú, myslia na to, že ho môžu vymeniť. Nestotožňujú sa s ním, ale rátajú s tým, že súčasný trend sa môže zmeniť. Rozhodujúca je pri tomto prístupe aj cena. Plastový šuflík je lacnejší. No v prípade, že nám praskne, nedá sa už opraviť. Môžeme ho len vyhodiť. To isté platí aj o lamináte. Ak sa  poškriabe, nevieme ho opraviť. Kým masívny nábytok má svoju cenu, aj morálnu hodnotu. Je to proces života stromu, až po finálny kus nábytku, ktorý žije s nami. Drevo morálne nestarne a môže sa odovzdávať, pri vhodnej starostlivosti, z generácie na generáciu. Samozrejme, nemôžeme mať všetci len masív. No môžeme zastávať, taký postoj, aby sme veci neobmieňali pri každom novom trende.

    Ale u nás vládne, práve ako ste spomínal, tendencia obmieňať nábytok podľa aktuálnych trendov…

    Na dovolenke v Taliansku  som stretol muža, ktorý vymieňal kovanú bránu. Šetril na ňu celé roky. Majstri mu ju vyrábali na mieru novú, no podľa tej pôvodnej. Práce mali trvať celkom štyri roky. Bol hrdý na to, že spraví na dome túto výmenu pre všetky ďalšie generácie. Hovoril, že niekto ďalší zas takto precízne pristúpi k výmene okien a vďaka tomu bude dom prežívať ďalej niekoľko storočí. Keď ľudia začnú takto uvažovať aj u nás a budú sa orientovať na trvácnosť a hodnotu, ktorou prispejú, trendy a možno, aj cena sa stanú druhoradé. Potom uvidia rozdiel medzi lacnými lisovanými „šuflíkmi“  a nábytkom vyrobeným z masívu, ako škárovky, preglejky, či biodosky.

    TBP_5055

    Pohľad na sedenie z masívu v kuchyni mobilného domu. Lavica, stôl a stoličky zo škárovky a skriňa z biodosky.

    Načali ste už tému, masívnych materiálov, z ktorých je možné kvalitné nábytky vyrobiť. Bežný užívateľ možno nemá prehľad v jednotlivých druhoch. Mohli by ste nám vysvetliť čím sa líšia?

    Materiály, ktoré ponúkame ako plošné drevené materiály, sú rôznymi technikami vyrobené tak, aby sa maximálne využili pozitívne vlastnosti dreva. Zároveň, sa prihliada na to, že drevo je živý materiál, ktorý sa inak správa, napríklad pri zmene vlhkosti, teploty a podobne. Práve na zachovanie čo najväčšej tvarovej stability a dlhodobej trvácnosti, vznikli biodosky, škárovky, latovky a preglejky. Líšia sa vlastnosťami, množstvom lepidla a kvalitou drevených častí a cenou. Sú to materiály, ktoré sa nezačali vyrábať dnes, ale existujú stovky rokov, v podobe lepených drevených dosiek, podobne ako dnes. Napríklad, takú dyhu, ľudia používajú tisíce rokov.

    Ak si predstavíme masívny nábytok, mnohým napadne skôr nábytok vyrobený zo škárovky. Aký je to materiál a prečo musí byť masív lepený?

    Nikto štandardne nevyrába nábytok z jedného kusa dreva, pretože drevo je živé a pracuje, krúti sa. Dokonca aj starodávny nábytok na Krásnej Hôrke bol lepený. Ako som povedal, snahou je využiť to najlepšie z dreva. Napríklad zo stromu ako takého ktorý má kmeň (kôru, jadro, beľ) a konáre. Niečo z toho je dobré do štiepky a do drevotriesky. Najlepšie drevo sa z reziva vyberie, vysuší na hranolky a tie sa zlepia dohromady. Škárovku, v hrúbke 4cm, môžeme vidieť najčastejšie na pracovných doskách v kuchyniach. Hrúbky 1,8cm sa používajú na výrobu nábytku. Škárovka je z pohľadu ekológie a miery prírodného produktu na prvom mieste, pretože sa skladá z najväčšieho objemu dreva k lepidlu v porovnaní s ďalšími drevenými plošnými materiálmi. Z toho vyplýva aj jej nevýhoda, a to že je pri zmene vlhkosti a teploty prostredia najmenej tvarovo stála.

    TBP_4931

    Knihy na tri metre dlhej polici nesie škárovka hrúbky 4cm. Priestor opticky člení a masívny vzhľad dotvára atmosféru domova spolu s ďalším masívnym nábytkom.

    Vzhľadom na nestálosť materiálu, je alternatívou biodoska. Pre bežného užívateľa relatívne nový produkt. Z čoho sa skladá a aké sú jej výhody i nevýhody?

    Názov biodoska je síce nový, ale princíp lepenia dreva priečne a pozdĺžne poznajú ľudia ako už bolo povedané tisíce rokov. Je to premyslená práca s vlastnosťami dreva. Biodoska je trojvrstvá lepená doska, ktorá ma dve pozdĺžne vrstvy a jednu kolmú na ne. Stredná vrstva nie je pohľadová, je výplňou, a to je rozdiel medzi škárovkou a biodoskou. Pri 4 cm hrubej škárovke musí byť celé drevo pohľadové. Pri biodoske, je stredná vrstva robená z materiálu nižšej kvality. Obe vrchné strany z kvalitného Ačkového, alebo kombináciou Ačkového s B a C, podľa využitia. Z pohľadu efektivity je na tom lepšie ako škárovka, pretože z reziva využijeme nie len pekné drevo, ale aj tie časti, ktoré by sme na výrobu škárovky nevyužili. Tento materiál sa používa na výrobu nábytku, skriniek, stolov, aj obkladov. Jeho výhoda je tvárová stálosť, lebo je špeciálne lepený, tak aby nepraskal a nepracoval. Nevýhodou je možno vyššia cena v porovnaní so škárovkou.

    DSC_0925

    FOTO: ZMG. Biodoska je trojvrstvá lepená doska s dobrými tvarovými vlastnosťami. Jej povrch vyzerá ako autentický jednoliaty masív.

    Stolárskym polotovarom je laťovka, ktorá sa pre domácnosti používa najčastejšie, napríklad na výrobu dverí. Je to stále ešte masívny materiál?

    Áno. Je to materiál veľmi podobný biodoske, tiež z lepeného dreva. No na jeho povrchu je 1-2,5mm lúpaná dyha. Jadro laťovky je napríklad zo smreku, ale dyha navrchu môže byť z brezy, topoľa, buku atď. Základný rozdiel medzi laťovkou a biodoskou je, že latovka je konštrukčný materiál, ktorý sa bude ďalej spracovávať. Miera efektivity využitia drevnej suroviny je veľká, pretože sa využíva maximálne množstvo dreva s minimálnym odpadom. Odyhovaná latovka je samozrejme lacnejšia a porovnateľne tvarovo stála ako biodoska. Opäť ide o princíp vrstvenia. Výhodou oproti biodoske je, že si ju môžete dať odýhovať rôznou drevinou. Napríklad aj v prípade drahších drevín,(orech, čerešňa javor) kde by cena škárovky i biodosky z tejto dreviny bola podstatne vyššia, si ju môžete dovoliť. Samozrejme, pod pohľadovú finálnu časť sa môže použiť aj MDF doska. Používa sa na priečne a pozdĺžne lepenie okrasnej dýhy. Stáva sa aj to, že vy vidíte dyhu, ale vo vnútri je drevotrieska…

    Ako môžem zistiť, čo sa pod dyhou ukrýva?

    Na Slovensku sú veľmi prísne kritéria, ktoré výrobcovia musia dodržiavať. Myslím si, že dnes si nedovolí žiaden výrobca, ktorý funguje na trhu 10-20rokov tvrdiť, že vám predáva dyhovanú laťovku a použije pritom drevotriesku. Je to krátkozraké, pretože zlá reklama sa šíri rýchlo. Rozpoznáte to ale podľa hmotnosti. Nábytok z drevotriesky je približne o 20-30 % ťažší ako z latovky.

    TBP_4886

    Masívna pracovná doska písacieho stola zo 4cm škárovky je položená na dvoch tiež celodrevených šuflíkových skrinkách, ktoré plnia funkciu nôh. 

    Poslednou možnosťou na výrobu dreveného nábytku je preglejka, ktorá sa v poslednej dobe stáva obľúbeným materiálom architektov. Komponujú ju do priečok drevostavieb, no v obľube ju majú aj dizajnéri nábytkov.

    Pri preglejke vieme dosiahnuť najlepšie vlastnosti, v tvarovej stálosti, v ohybe, v rozmerovej stálosti a v rovinnosti, pretože je lepený desiatkami tenkých vrstiev (Pri hrúbke 40mm je to 29vrstiev.)Využíva sa preto nie len v nábytkárstve, ale aj v stavebníctve a strojárstve, v letectve i na výrobu lodí… Niektorí výrobcovia preglejku volajú metal wood, pretože je natoľko pevná, že sa používa namiesto kovových súčiastok, pretože je pevná a pruží, kým súčiastky zo zliatín kovu môžu v niektorých prípadoch prasknúť. Biodoska sa pod tlakom môže zlomiť, ale preglejka sa ohne a vráti naspäť. Obsahuje síce najviac lepidla v porovnaní s ostatnými drevenými plošnými materiálmi, ale má najväčšie využitie.

    Ľudia zaujímajúci sa o zdravý životný štýl, sa prizerajú aj na množstvo použitých  lepidiel a obsah prchavých látok. Je preglejka stále ešte prírodný produkt?

    Preglejku môžeme stále pokladať za materiál, ktorý je masívny, aj napriek tomu, že je v nej použité najväčšie množstvo lepidla. Čo má svoje dôvody. Je vyrábaná lepením viacerých vrstiev lúpaných (niekedy krájaných) dýh, pričom sa vyťaží z dreva absolútne maximum a vytvorí sa veľká plocha materiálu. Zhodnocuje sa tým surovina. Lúpana dýha má tangenciálnu kresbu –paraboly. Môj otec bol stolár a ja som doslova vyrastal v pilinách a najviac ma zaujala práve preglejka. Mojou diplomovou prácou bolo lisovanie preglejky, preto som jej veľký fanúšik. Keď som pracoval pre výrobcu preglejky, mali sme napríklad klienta, výrobcu vagónov, ktorý si dal množstvo požiadaviek na vlastnosti preglejky, ktorú chceli na výrobu vagónov použiť. Mala mať určitú hrúbku, hmotnosť, odolnosť fólie. Bola to doslova alchýmia, zladiť rôzne vrstvy drevín, tak aby sme všetky tie vlastnosti dosiahli.

    TBP_5035

    Vodeodolná preglejka je vhodná aj do kúpeľne. Dôležité je dobre ošetriť všetky hrany a rezané časti. V princípe je vodeodolný každý drevený materiál ak sa správne ošetrí a zamedzí sa vstupu vlhkosti do vnútra dreva.

    Čo sa týka lepidiel použitých v preglejke, ale aj v latovke, biodoske a škárovke. Aké chemické zložky sa používajú? Sú pre zdravie človeka neškodné?

    Cieľom je, aby plošný materiál mal povrch dreva a pritom našli formát, ktorý je stály a odolný. To, čo na lepenie použijeme, či je to glej kostný, alebo lepidlo D2, D3, ktoré je certifikované, má minimálne riziko z ohrozenia prchavými  látkami. Skôr pri práci, vo fabrike, pri lakovaní u stolára a podobne. Je to však minimálne riziko. Druhá vec sú lacné náhrady, mimo Európy. Výroba v rámci Slovenska, či EÚ, je certifikovaná (únik formaldehydu, FSC, EUTR). Znamená to, že stolársky produkt má certifikát, že vo všetkých fázach výroby boli zachované všetky kvalitatívne štandardy a ide o zdraviu neškodné produkty. Platí však, že čím je viac lepidla, tým je viac cítiť formaldehyd. V škárovke, biodoske je minimálny podiel lepidla, kým pri drevotrieske a lamináte je ho podstatne viac. Ľudia sa dnes veľmi zaujímajú o podiel formaldehydov a celkovo o ekológiu výrobkov. No podľa mňa je podstatne viac ekologické, ak si niekto kúpi aj dýhovaný drevotrieskový nábytok, ale doslova na celý život, ako masív z exotického dreva, ktorý pravidelne mení.

    mmweb

    Ing. Daniel Henček – špecialista na plošné materiály
    Daniel Henček vyrastal medzi pilinami stolárskej dielne otca. Detstvo strávil „majstrovaním“ rôznych drevených výrobkov. Niet divu, že vyštudoval Technickú univerzitu vo Zvolene – drevárske inžinierstvo.Dnes pôsobí v spoločnosti Démos trade s.r.o. ako produktový špecialista na plošné materiály. V projekte Mobilný dom nám svojou odbornosťou pomohol zorientovať sa vo výbere zdravých a ekologických stolárskych materiálov. 

    FOTO: www.helenakurus.sk a ZMG

    SÚVISIACE ČLÁNKY:

    Korok mäkký a teplý ako sám domov

    Z čoho postaviť slobodný domov a skutočný domov III.

    Sadrokartón v mobilnom dome ako prírodný materiál?

    Technologické “vychytávky” mobilného domu – reportáž pokračovanie II.

    Vôňu a dotyk dreva nenahradí žiadny umelý materiál

    Zdieľaj tento článok:

    • Click to share on Facebook (Opens in new window)
    • Click to share on Twitter (Opens in new window)
    • Click to share on Google+ (Opens in new window)
    • Click to email this to a friend (Opens in new window)

    Komentáre

    komentárov

    No tags.

    Zuzana Matúšová Girgošková

    Viac článkov od Zuzana Matúšová Girgošková

    Možno vás bude zaujímať

    • xtbp3101

      Chcete rozbehnúť svoj projekt? Príbeh o tom, ako začať

      Od Zuzana Matúšová Girgošková | 0 komentárov

      Na začiatku nášho blogu lifereset bolo zúfalstvo. Áno, čítame dobre – zúfalstvo. Veľmi som chcela našu rodinu zachrániť pred možným rozpadom. A to až tak veľmi, že som zapla všetky motory a uverila tomu, že prekážky neexistujú.Čítaj viac

      Zdieľaj tento článok:

      • Click to share on Facebook (Opens in new window)
      • Click to share on Twitter (Opens in new window)
      • Click to share on Google+ (Opens in new window)
      • Click to email this to a friend (Opens in new window)

    • t1z_9508

      Permakultúra nie sú vyvýšené záhony! Ale srdce na správnom mieste

      Od Zuzana Matúšová Girgošková | 0 komentárov

      Rada nahliadam do záhrad našich známych, priateľov, rodiny. Reakcie sú niekedy roztržité… „Ale vieš, my nemáme permakultúru v záhrade. Nemáme vyvýšené záhony, iba klasické hriadky,“ počula som teraz pred nedávnom. Aké oslobodzujúce je počuť, že nieČítaj viac

      Zdieľaj tento článok:

      • Click to share on Facebook (Opens in new window)
      • Click to share on Twitter (Opens in new window)
      • Click to share on Google+ (Opens in new window)
      • Click to email this to a friend (Opens in new window)

    • t1z_9401mm

      Záchrana prírody? Začnime od seba týmito maličkosťami!

      Od Zuzana Matúšová Girgošková | 0 komentárov

      Na internete nájdete množstvo článkov o tom, ako sa vysušuje krajina, o tom, že v pitnej vode sa nachádzajú kúsočky plastu, o tom, že hynú včely, o tom, že dochádza k otepleniu, na ktoré už aj dnes umierajú hlavne staríČítaj viac

      Zdieľaj tento článok:

      • Click to share on Facebook (Opens in new window)
      • Click to share on Twitter (Opens in new window)
      • Click to share on Google+ (Opens in new window)
      • Click to email this to a friend (Opens in new window)

    • t1z_9570mm

      Ako vytiahnuť deti von od tabletov

      Od Zuzana Matúšová Girgošková | 0 komentárov

      Naše deti mali tento rok svoj vrcholný zážitok, keď chytali chrústov pri západe slnka a hádzali ich sliepkam. Boli nadšené, s iskierkami v očiach! Aj vy ste to robili? Pamätáme si na to bezstarostné detstvo vonku v záhrade, naČítaj viac

      Zdieľaj tento článok:

      • Click to share on Facebook (Opens in new window)
      • Click to share on Twitter (Opens in new window)
      • Click to share on Google+ (Opens in new window)
      • Click to email this to a friend (Opens in new window)

    • hkp-087-lifer01

      Farby, ktoré si obliekame či v nich bývame, ovplyvňujú naše zdravie

      Od Zuzana Matúšová Girgošková | 0 komentárov

      Každá farba na vedomej aj povedomej úrovni vplýva na našu náladu a dokonca hormonálny systém. Ten zase ovplyvňuje správne fungovanie nášho tela. Čo sa deje, ak seba alebo dieťa obliekame do čierno-sivo-bielej od hlavy po pätyČítaj viac

      Zdieľaj tento článok:

      • Click to share on Facebook (Opens in new window)
      • Click to share on Twitter (Opens in new window)
      • Click to share on Google+ (Opens in new window)
      • Click to email this to a friend (Opens in new window)

    • t1z_8102mm

      Partnerská kríza nás naučila milovať

      Od Zuzana Matúšová Girgošková | 0 komentárov

      Kto niekedy nesníval o osudovej láske, ktorá prenáša hory (aj doly)? Zuzana Matúšová Girgošková takú lásku našla. A po čase ju takmer stratila. Čo všetko je ochotná urobiť milujúca žena a muž pre to, aby zachránili svojČítaj viac

      Zdieľaj tento článok:

      • Click to share on Facebook (Opens in new window)
      • Click to share on Twitter (Opens in new window)
      • Click to share on Google+ (Opens in new window)
      • Click to email this to a friend (Opens in new window)

    • img_0599

      Kváskovanie má hlboký duchovný význam

      Od Zuzana Matúšová Girgošková | 0 komentárov

      Vyzerá to tak, že mnohí sú zbláznení do kváskovania. Môže byť za tým napríklad chýbajúca spolupatričnosť a potreba začleniť sa do spoločnosti? Pretože práve túto informáciu nesie domáci kváskový chlieb. V seriáli Psychológia varenia s odborníčkou na zdravú stravuČítaj viac

      Zdieľaj tento článok:

      • Click to share on Facebook (Opens in new window)
      • Click to share on Twitter (Opens in new window)
      • Click to share on Google+ (Opens in new window)
      • Click to email this to a friend (Opens in new window)

    • dsc_0713

      Večera na spracovanie smútku

      Od Zuzana Matúšová Girgošková | 0 komentárov

      November je bránou medzi jeseňou a zimou, čo mnohým ovplyvňuje náladu. Je to taktiež mesiac, v ktorom spomíname na našich zosnulých. Smútok je v tomto období na mieste. Je najsilnejší a dôležitý pre prežívanie celejČítaj viac

      Zdieľaj tento článok:

      • Click to share on Facebook (Opens in new window)
      • Click to share on Twitter (Opens in new window)
      • Click to share on Google+ (Opens in new window)
      • Click to email this to a friend (Opens in new window)

    Ďalejpredošlí
    Copyright 2016 LIFERESET | BLOG ROKA 2014 a 2015 | Design by EXWEB
    • O nás
      • O nás
      • Galéria
        • Mobilný dom
        • Permakultúra
        • Thajsko a Kambodža
        • Nový Zéland
        • Škandinávia foto
      • MÉDIÁ
        • Médiá o nás
        • My píšeme
      • Odborníci
    • Články
      • Príbeh LifeReset
      • Mobilný dom
      • Permakultúra
      • Škandinávia
      • Thajsko a Kambodža
      • Nový Zéland
      • Najnovšie články
    • Projekty
      • Mobilný dom II 2016
      • Škandinávia 2016
      • Thajsko a Kambodža 2016
      • Mobilný dom 2015
      • Slamený dom 2014
      • Permakultúrna záhrada 2014
      • LIfeReset 2014
      • Nový Zéland 2013
    • Eshop
    • Čo sa chystá
    • Homereset
    LifeReset
    loading Zrušiť
    Post was not sent - check your email addresses!
    Email check failed, please try again
    Sorry, your blog cannot share posts by email.